Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kalsiumin saanti nostaa osteoporoosin riskiä

Vierailija
06.03.2021 |

Etenkin nuorena saatu liika kalsium. Aluksi pari faktaa:
Osteoporoosi on yleisintä maissa, joissa kalsiumin saanti ja maidon kulutus on korkeinta. Maissa, joissa maitoa ei juoda, osteoporoosi on harvinainen. Sama pätee lonkkamurtumiin. Tilastot näistä löytyy helposti vaikka googlella.
Esihistoriallisesti lehmänmaitoa ei juotu, ja kalsiumin saanti oli alhaisempaa kuin nykyään, koska ruokaa joka sisälsi kalsiumia merkittävissä määrin ei ollut välttämättä aina saatavilla. Lehmänmaito muutenkin sisältää moninkertaisen määrän kalsiumia verrattuna äidinmaitoon. Ihmiset ovat satojen tuhansien vuosien evoluution aikana kehittyneet tällaiseen ruokavalioon.
Kalsiumilla ei ole havaittu olevan ehkäisevää vaikutusta osteoporoosiin yhdessäkään laadukkaassa tutkimuksessa. Kalsiumilla on lyhytaikainen vaikutus luun tiheyteen, mutta tämä ei auta enää vanhassa iässä.

Hypoteesi on seuraava: kalsiumin saanti johtaa nopeampaan luun vaihtuvuuteen. Luun toimintaan kuuluu jatkuva vaihtuminen, jossa osteoblastit luovat lisää luuta ja osteoclastit tuhoavat vanhempaa luuta. Kalsiumin saanti nopeuttaa tätä prosessia, koska keho joutuu luomaan väliaikaisesti lisää luuta pitääkseen veren kalsiumpitoisuuden normaalina, ennen kuin se kykenee poistamaan liikakalsiumin kehosta muin tavoin. Luun luonti vaatii osteoblasteilta paljon, joidenka regeneraatiokyky on rajallinen, kuten muidenkin solujen. Näiden tekijöiden takia osteoblastien lukumäärä hupenee vanhuusiässä etenkin niiden ihmisten tapauksessa, joiden kalsiumin saanti oli korkeaa elämän aikana, ja osteoporoosin riski kasvaa.

Tästä huolimatta kalsiumia tyrkytetään jatkuvasti, etenkin Suomessa. Muistan lapsuudesta kuinka koulussa ja muualla sai jatkuvasti kuulla, että pitää saada enemmän kalsiumia. Juo enemmän maitoa, syö juustoa, jne. Etenkin Valio haluaa suomalaisten juovan enemmän ja enemmän maitoa. Pelotellaan ihmisiä osteoporoosilla, ja tarjotaan ratkaisua, joka ei toimi, vaan päinvastoin tekee ongelmasta suuremman.

Kalsiumin varsinainen puutos on sitten eri asia. Keho kuitenkin tarvii jossain määrin kalsiumia luuston ylläpitoon.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän neljä