Lasten lahjat ja sukulaiset
Saako teidän lapset synttärilahjan teidän sisaruksilta?
Mun veli muistaa aina synttäreinä mun lapsia, vaikka he asuvat kaukana eivätkä pääse ikinä synttärijuhliin. Kun taas mieheni veli asuu naapurissa ja nyt kun koronan takia ei olla kutsuttu synttäreille niin ei ole muistettu lapsiakaan. Ei edes korttia ole tiputettu postilaatikkoon. Mun mielestä vähän asua.
Kuinka teidän sukulaiset tekee?
Kommentit (7)
Ei lahjoja, ellei juhlia.
Hyvä systeemi, tavaraa on jo liiaksi.
Kortin kyllä yleensä lähettävät.
Jos einedes kahvia tarjota saati kutsuta, miksi lahjoa. Asiat ovat vastavuoroisia, vaikka nykypäivien lasten ja nuorison vanhemmat piltuilleen muuta syöttävät.
Moniko mies edes muistaa milloin sukulaisten syntymäpäivät on jos ei tule kutsua?
Muistetaan ovat ne kuitenkin lasten setiä/enoja tai tätejä.
Viimevikolla tuli velieltäni kirjekuori postista jossa oli lapsele 25 € lahjakortti zalandolle ja kortti.
Me muistetaan sisarusten lapsia siihen asti kun he pääsevät ripille aina synttäreinä ja jouluna. He ovat kuitenkin läheisiä sukulaisia.
Ja eihän nyt mitään juhlia järjestetä kun korona on.
Lahja, jos kutsutaan juhliin.