Ylen shokkidokumentti myöntää Estonian kaappaukset
Viimein!
https://yle.fi/uutiset/3-11808310
Kalev Vahtersin murhasta eivät tunnetusti uskalla pukahtaa, mutta ymmärrettävää, ihmisiä ne toimittajatkin ovat, J kun takana MI6, CIA jne, ainoa joka uskalsi, Rabe, uhattiin heittää laivalta mereen. Kristapovits teloitettiin. Englannissa käärittiin piikkilankaan. Luttunen manipuloitiin mielisairaalaan.
Ainut mikä mietitytti, ylen kuvamateriaalia oli jonkun toimittajan luona, hän vaarantaisi itsensä jos siellä olisi se materiaali, totta kai Yle tietää, että Supo etc on materiaalin takavarikoinut, kuten ZDF:ltä saksan salainen poliisin ja Kuka radiolta Viron turvallisuuspoliisi.
Myös tuo "salaliittoteorian mukaan laivaan lastattiin", no se on Meyerin selvitysryhmän selvittämä, selvinneen silminnäkijän todistama ja videolla todistettu, joten aika riman alitus. Mutta Yle on tietty Usan hallussaan, kuten koko Suomi.
Olisi kyllä viimeinkin aika kertoa ihmisille mitä oikeasti tapahtui.