Venäjältä adoptointi
Onko kenelläkään kokemuksia tai tietoa adoptoinnista Venäjältä? Hyväksytäänkö biologiset lapset, onko todella vaikea saada tervettä lasta sieltä, kestääkö kauan?
Kommentit (6)
Kyselisin vielä omakohtaisia kokemuksiasi. Kauanko oma prosessinne kesti/on kestänyt? Kovasti kummastuttaa tuo, että on monta matkaa, jos lapsiesitys on jo tehty? Emme ole vielä niin tarkkaan miettineet asioita, koska olemme vasta ihan alkuvaiheessa. Meille ei kuitenkaan ole esim. iälle kovin tarkkoja " vaatimuksia" . Hiukan vanhempikin lapsi voisi tulla kyseeseen. Pitäisi niistä sairauksista varmasti ottaa selvää. Esim. hepatiitista en tiedä, onko se hoidettavissa täysin pois? Kovin syvästi kehitysvammaista meidän rahkeemme eivät varmaan riittäisi hoitamaan.
Neuvontaan pääsimme aikoinamme todella nopeasti koska oman kuntamme sossula teki sen. Kotiselvitys valmistui noin vuodessa ja luvan saimme muutaman kuukauden sisällä. Lapsi esitystä odottelimme noin vuoden.Lapsiesityksen ja oikeuden käynnin väli venui melko pitkäksi ainakin omasta mielestä pikkasen yli 6kk.
Tosin teimme välissä ylimääräisiä matkoja, koska muuten ikävä ja odotus olisi käynyt aivan sietämättömäksi.
On ajan jaksoja jolloin tuntuu ettei venäjällä tapahdu yhtikäs mitään , kuten joulu- ja tammikuun tienoo sekä kesällä heinä- ja elokuun välinen aika.
Venäjälle tehdään kolme pakollista matkaa kestoltaan noin 2-3 päivää, katsomismatka, oikeudenkäynti- ja hakumatka.
Asennoitua kannattaa jo alku metreillä odottamiseen vaikka kohdemaaksi valitsisi minkä tahansa. Se on helponpaa itselle, nimittäin odotus vaiheessa kun et itse asioiden nopeutumiseen voi vaikuttaa muuta kuin keräämällä paperit mahdollisuuksien mukaan nopeasti. Viranomaiset tekee työnsä sitten siinä tahdissa kuin tykkäävät.
Moikka!!
Me olemme neuvonnassa jo loppusuoralla ja kotiselvityksen pitäisi olla valmis muutamassa kuukaudessa. Maan valintaa emme ole vielä tehneet, mutta nyt meidän ajatukset ovat kääntyneet vahvasti Venäjälle.
Olen viime viikolla kirjautua keskusteluryhmään Yahoo.groupsin kautta, mutta vieläkään en ole saanut vahvistusta ryhmään pääsystä. Osaatko sanoa mistä johtuu vai olisiko muita maan keskusteluryhmiä?
Meitä on myös peloiteltu maan lasten sairauksilta, mutta jokaisessa maassa on omat puolensa. Meillä on toiveessa 1-2 vuotias, suht terve lapsi ja varaudumme odottamaan pitempääkin.
Kaikista lisätiedoista venäjän suhteen olen kiitollinen!!
Minkä ikäinen lapsi teillä ja mikä hänen terveydentila on nyt?
Terkuin, Kaarina69
harmillista ettet ole saanut vielä vastausta venäjä keskustelua ylläpitävältä taholta, jos vastausta ei lähi aikoina tule, niin kannattaa yrittää uudelleen, muistan että meilläkin oli hankaluuksia siihen liittymisen kanssa, viesti ei mennytkään perille tai jotain.
palsta on siinä mielessä hyvä että joukossa on niitä jotka ovat ihan alku taipaleella, niitä jotka odottavat lastaan tai ovat jopa toisella kierroksella tai muuten kertovat elämästään lapsen jo oltua kotona pidemmän aikaa.
Tietyllä tapaa arvostan myös sitä että siellä keskustellaan omilla nimillä, jokainen kertoo sen minkä haluaa ja osallistuu omien halujensa mukaan. tietenkin kirjoittelu tiheyteen vaikuttaa paljolti se missä vaiheessa prosessia kukin on meneillään.
mielelläni kerron meidän tilanteesta ja miten kaikki on sujunut.....pikkaisen vaan arveluttaa kirjoittaa tarkemmin täällä koska " piirit " ovat niin pienet että sen jälkeen nimimerkillä ei ole mitään merkitystä, josko sulla on sähköposti osoite jonka voit antaa niin voidaan kirjoitella ihan privatisti tai jos lähipäivinä saisit sen keskustelupalstan vastauksen niin voisit huhuilla meitä siellä. Sen kautta kun saa jo ihan oikean nimellä varustetun sähköposti osoitteen!
Tiedän tämä on tosi kurja juttu, olisi varmasti monelle apua josko kaikki kirjoittaisivat täälläkin ihan reilusti oman tarinansa mutta kolikolla on aina se toinen puolikin.
Mä odottelen vielä jonkin aikaan siihen ryhmään pääsyä, mut jos ei onnistu niin ilmoittaudun uudestaan. Huhuilen sieltä sitten sinua.
Mulla on käytössä työn sähköposti ja siksi en halua sitä ilmoittaa.
Ymmärrän hyvin, ettet halua yksityiskohtia enempää kertoa. Mutta palataan asiaan ja kuka ties jos vaikka joskus nähtäisiinkin.
Terkuin, Kaarina
meillä tuo venäjä adoptio on ajankohtainen ja luulen että jotain osaan vastata. Biolapsia saa olla, eivät vaadi lapsettomuus tai muita todistuksia.
Adoptio kestää ( mutta niin kai joka maan kohdalla) riippuen siitä oletko valmis ottamaan esim hepatiittia sairastavan lapsen, tiedän että jotkut ovat saaneet esityksen erityis tarpeisesta lapsesta aika lyhyessäkin ajassa, luvan saannista ihan muutamien kuukausien sisällä. Niin sanotusti terveestä lapsesta esityksen saaminen kestää yleensä reilun vuoden ( 11-15kk ) riippuen tilanteesta. Tosin odottaminen sen jälkeen jatkuu erilaisena sillä venäjälle tehdään kolme matkaa ja aikaa esityksestä hakumatkaan saattaa mennä jopa 6kk.
Tuo käsite terve lapsi on erityisen hankala venäjän kohdalla , kun ihan yleisesti tiedetään , että sieltä ei ulkomaille tervettä lasta anneta, mutta totuushan on että eivät kaikkien " sairaudet" ole olenkaan niin vakavia mitä paperilla lukee. Mielestäni myös ihan yleinen mielipide venäjä adoptiosta on huomattavasti synkempi mitä todellisuus kokonaisuudessa on, ainakin meitä mielestäni ihan peloteltiin mitä tuleman pitää. Tietenkään en voi väittää etteikö sieltä myös tulisi lapsia joiden diaknoosit ovat ihan paikkansa pitäviä.Ainahan adoption kohdalla pitää muista lasten taustat ja aiemmat kokemukset.
kysele vaan jos mieleesi tulee jotain, vastailen vaikka sitten näin viiveellä