Suomeen kovemmat toimen korona-viruksen torjuntaan
Miksi korona muunnoksen annetaan levitä Suomessa vapaasti?
Ihan sama mitä suositellaan, niin ihmiset näyttää matkustavan Suomen sisällä.
Ahdistavaa avata Instagram tai facebookki, koska niin moni on jossain.
Ensi viikolla lähtee uusi ryhmä liikkeelle ja sitä seuraavalla uusi, ihmiset liikkuu ja muuttovirus leviää.
Minä ja perheeni oltu vuosi kotona ja noudatettu kaikkia ohjeistuksia. Jos kaikki toimisi samoin niin emme olisi tässä tilanteessa.
Ensimmäistä kertaa ahdistaa kun kaksi tuttua sairaalassa tämän takia ja yksi kaverini sukulainen teholla. Kaikki ihan terveitä ja eivät ikänsä puolesta lähelläkään riskiryhmää.
Hallituksen koronaa koskeva viestintä on sekavaa ja aika löysää huomioiden Suomen tilanteen.
Asun pienellä paikkakunnalla ja tällä viikoll meidän asiakasmäärät romahti noin 35%, paikallisia ei näkynyt vaan lomalaisia ja suuri osa ilman maskia, koska täällä ei koronaa ole - saa nähdä mikä tilanne on viikon tai kahden kuluttua.
Kommentit (7)
Suomessa ei mitään rajoituksia ole ollut, eikä ole vieläkään. Edelleen töissä ja kaupoilla ihmiset kohtaavat päivitttäin. Sadattuhannet kohtaamiset antavat kyllä virukselle mahdollisuuksia edetä.
Toisaalta miksipä sitä liikaa säheltämään. Ei tuon viruksen kulkuun juuri pysty vaikuttamaan. Se tulee käymään kaikki läpi ja pieni osa jopa sairastuu.
Vielä fiksumpaa olisi ollut pitää muuntovirus maan rajojen ulkopuolella.
Viruksen kulun pystyy estämään ulkonaliikkumiskiellolla ja tukahduttamalla virus - niin on monissa maissa tehtykin. Suomessa odotetaan, että teho-osastot kuormittuu ja sitten aletaan toimiin.
Onhan se surullista ettei pelkkä suositus riitä vaan pitää määrätä asioita, jotta ihmiset toimivat järkevästi.
Onhan se vähän tympeää meille, jotka olemme vuoden eläneet säntillisesti ilman reissuja, kyläilyjä, sukutapaamisia ja etätöissä. Toiset sitten kuotenkin levittävät muunnosta holtittomasti niin, että lasten terveyden puolesta saa pelätä, kun koulussa on käytävä.
Pari pormestaria ja avia käyvät valtataistelua koronalla. Halveksittavaa toimintaa, kun pelataan kansan terveydellä. Kriisi ei ole oikea paikka peleihin.
Ulkonaliikkumiskielto tulee kohta voimaan kun tartuntojen määrä vain kasvaa.
Miksi teillä ne tutut pannaan terveinä teholle? Aika omituista toimintaa.