Lohi, Farmed In Norway" ylirasvainen jätti silakka (rasvaisuudessaan!), tehotuotettu ruoka on ALA-ARVOISTA!
Nykyään Lohi rasvaisuudessaan ällöttävä. Lohet kasvavat paltavissa kasvatuspusseissa jossa siis mitkään merivirrat ei lohia hivele!
Suljettu pussi joka löyhkää kuin sikalat ja navetat. Lohi syö vapaana kaloja ja eläinplanktonia ja lohen hormotuotanto aiheuttaa lohien rasvojen sopivan ihmiselle mitä parhaiten.
Pussissa kavarettu Lohi ruokitaan soijarouheelle joka tuodaan Kiinasta. Soijarouheessa ei ole lohen tarvitsemia rasvojen esiasteita kuten planktonissa ja sitä syövissä kaloissa joten Lohi alkaa tuottaa liiallisesti erittäin ravintoköyhää rasvaa, pussilohi kuolisi hyvin nuorena muutenkin sisäelimien tukahtuessa rasvaan. Turha edes puhua mitä kidutusta tuo on lohien kannalta.
Valtava ja riistää tehotuotto pilaa ruuaat ja eläimet ja luonnon. Tilanne vain huononee ruokittavien massan kasvaessa!
Väestö kasvaa ja ravintoa on tuotettava tehokkaammin. Ole vastuullinen ja muistuta poliitikkoasi väestönkasvusta!
Ei ole kotijärven ahvenen voittanutta, hauki ja särkikin menee.
Norjanlohta en ole syönyt kuin esimmäisen ja viimeisen kerran. Suomalainen kirjoloh on paljon parempaa.