Palstalla ollaan aina inhottavia ja ilkeitä keskustelun aloittajia kohtaan, mutta muita ihmisiä puolustellaan usein
Oletteko huomanneet tämän?
Teet melkeinpä millaisen avauksen tahansa tänne, niin sinuun suhtaudutaan vihamielisesti ja saat suoranaista v#ttuilua osaksesi. Sen sijaan jos kerrot jotain ikävää jostain toisesta ihmisestä , niin häntä taas aletaan puolustella ja pidetään hyvänä ihmisenä. Ja taas ap on paha.
Mistä tämä johtuu?
Kommentit (6)
Minusta ap on väärässä ja epäilenpä että lisäksi hän on huono äiti.
Olen eri mieltä. Fiksut aloitukset ja asiat saavat aikaan välillä oikein hyvää keskustelua. Mutta sitten on niitä aloitusten tehtailijoita, joilla ei ole muuta tekemistä kuin keksiä ihan typeriä availuja tänne. "Hyökkään" itsekin aloittajaa vastaan, jos hänen aloituksensa on aivan joutava tai vaikuttaa provolta, tyyliin "Kakkuvati kiepahti nurin, käänsin sen ympäri. Mites teillä muilla?", "Mies pieraisi pihalla, täytyyykö ottaa ero?".
Tällaisille aloituksille ja niiden tekijöille kuittailen mielelläni jotakin yhtä typerää tai jopa ikävää.
Anonyyminä on helppo kohdistaa aloituksen tekijään piikittelyä. Joku saa siitä hyvän olon itselleen että pääsee näyttämään että on itse fiksumpi kun ei ole joutunut samaan tilanteeseen.
Jotkut ajattelevat myös ihan aidosti että mikäli tulee ongelmien kanssa esiin, julkaisee ylipäätään mitään niin sitä saa arvostella ja kritisoida. Kritiikiksi mielletään myös se asiaton kommentointi ja piiloudutaan sen taakse että on hyväksyttävää sanoa mitä tahansa, kun toinen on itse tullut julki asian kanssa, oli sitten nimen ja naaman kanssa tai ei. Varsinkin kun kyse on julkisuuden henkilöistä, niin todella moni ajattelee että on oikein lupa haukkua maan rakoon. Omassa toiminnassa ei nähdä mitään väärään vaan se nähdään oikeana tapana toimia. Jos tulet esiin, sinua saa haukkua ja se täytyy vaan kestää.
Kai siitä joillekin tulee hyvä fiilis että ”pääsinpä taas loistamaan”.
Mä en välitä tän palstan haukkujista. Ihan sama, mitä joku tälläisellä anonyymien palstalla toisesta anonyymistä kirjoittajasta sanoo, eihän kukaan täällä toisiaan todellisesti edes tunne.
Mistä johtuu, että tosiasioista puhuvia kohtaan hyökätään kiihkeästi?
Naiset... ☹