Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eläkeläinen töissä - hyvä vai huono asia?

Vierailija
02.02.2021 |

Jos on virallisen oman alansa eläkeikän jo ohittanut ja on yhä työssä tai käy eläkkeellä ollessa satunnaisesti töissä, niin onko se nyt hyvä vai huono?
Huonoa on se että jokainen eläkeläinen vie työpaikan joltain toiselta eli varmaan aika moni nuori voisi saada työtä, jos eläkepapat ja mummelit eivät tekisi töitä.
Toisaalta taas monen eläke ja tulot on eläkkeellä niin surkean pienet, ettei niillä elä ja töitä on pakko tehdä ja lisätuloja saada. Mutta eipä tarvitse silloin yhteiskunnan tukea kun vastuullisesti työtä tekemällä elättää itse itsensä.
Haukut saa kuitenkin joka tapauksessa ympäristöstä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se voi olla että munkin eläke tulee jäämään niin pieneksi, että on pakko jotain osa-aikahommaa tehdä henkensä pitimiksi. Niitä en ymmärrä joilla hyvin olisi varaa olla eläkkeellä, mutta roikkuvat kuitenkin vielä töissä.

Vierailija
2/4 |
02.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

AP tee vain niin kun itestäs hyvältä tuntuu. Muut vihaa joka tapauksessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erittäin hyvä asia, ainakin omalla työpaikallani. Eläkeläiset (yleensä nimenomaan meiltä eläköityneet) ovat tehneet projekteja, jotka jättävät heille mukavasti vapaa-aikaa, mutta tuovat lisätuloja (ja osalla myös sisältöä elämään). Meille tärkeintä on se, että projekteissa he pystyvät siirtämään tietotaitoaan nuoremmille polville tulevia projekteja varten.

Asiantuntijaorganisaatio kyseessä.

Vierailija
4/4 |
02.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei satunnaisesti työssä käynti kenenkään työpaikkaa vie. Ei kai vieläkään työttömänä kannata ottaa kovin pientä työpätkää. Tehköön niitä eläkeläiset ja koululaiset.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä yksi