Rajuksi menneestä ”kukkulankuningasleikistä” poliisitutkinta Uuraisilla---IS
Herran jestas taas!!!
Poliisitutkinta?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007776619.html
Pitääkö kaikki ampua yli?
Kommentit (46)
Tämän on äidit tehneet, isät ymmärtävät.
Ja asiat sovittiin jo koulussa.
Tuo on kyllä aika tyhmä leikki. Muistan kun eräänä talvena ala-asteella ollessani tuo leikki kiellettiin kokonaan. 90-luvulla. 12-vuotiailla alkaa olla jo voimaa ja tuossa voi sattua pahasti.
Jokainen saa mustelmia ja lentää lumikinoksen päältä.
Turhaa jupinaa taas.
Annetaan lasten leikkiä.
Mun nuoruudessa, vuonna kivi ja kirves, tuollainen oli ihan normileikkiä...
Onhan se periaatteessa järjetön leikki. Kannatan kieltoa.
Voi iskeä päänsä tai taittaa niskansa. Joku on tähän leikkiin kuollutkin.
Lapset voi sopia asian opettajan vaatiessa sopimista, mutta kun lapsi on viety koulun jälkeen lääkäriin ja todettu vakavat vammat, niin sopiminen menettää merkityksensä.
En muutenkaan ymmärrä näitä asioita, joissa vedotaan lasten jo sopineen, siksi ei oteta koulusta yhteyttä kotiin, kun kukaan ei menehtynyt. Vanhemmat saa sitten arvailla lapsen menettäessä illalla tajuntansa, että onko sillä korona.
Meillä aikuisilla on omituinen halu kutsua väkivaltaa leikiksi.
Vierailija kirjoitti:
Eikö poliiseilla ole muuta tekemistä?
Pakko tutkia jos joku omainen vaatii.
Vierailija kirjoitti:
Kukaan ei saanut vammoja!!!
Mistä tiedät, lehtijutun mukaan "käsityksen mukaan kukaan ei saanut vammoja" vaikka leikki meni todella rajuksi ja tarvittiin välituntivaltojaa apuun.
Leikki on leikkiä, väkivalta on väkivaltaa. Viimeksimainitusta aikuisetkin saavat rangaistuksen, joten miksi lapsille pitää opettaa, että koulussa saa tehdä mitä tahansa?
Lasten elastiset kehot kestää !!!
Vain sairaat ihmiset kostavat toisilleen. Lapset ymmärtävät vielä lapsina että leikki on leikkiä.
Jos 12v ei saa mustelmia edes kerran viikossa, ei se elä niin kuin haluaa, vaan niin kuin äiti haluaa.
Itsekkin tuota alasteella aikanaan leikittiin, mutta ketään ei satutettu.
En tiedä millainen tuo koulu on/onko muita syitä (esim. videopelit erilaisia mitä minun aikani Super Mario ym. koulujen oppilasmäärät kasvaneet, lapset/kulttuurit muuttuneet tmv.) mitkä vaikuttavat, mutta omassa koukussani aikanaan oli järki mukana leikissä.
Pieni maalaiskylän koulu, "kaikki" tunsivat toisensa (jollain tasolla siis) leikissä pienet lapset eivät "lennelleet" vaan isommat katsoivat ettei ketään satu. Varmasti jollekkin joku mustelma joskus tuli, mutta ei missään nimessä kitään isoja kolhuja/vammoja tmv.
Ja itsekkin tuota leikin 1.-6. luokkalaisena, eli näkemystä eri ikäisenä, ei tarkoitus ole satuttaa!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Eikö poliiseilla ole muuta tekemistä?
Pakko tutkia jos joku omainen vaatii.
Lain mukaan ei ole.
Tämä nyrkkeily oli ala-asteella suosittuja leikkejä. Päähän ei toki lyöty, paitsi joskus vahinkossa heh.
Eihän tuota voi leikkiä enää, jos joka kolhusta tehdään pahoinpitelytutkinta.
Paras olisi kyllä kieltää sählyt ja muutkin pallopelit. Niissä vasta mustelmia tulee.
Eikö tuon idea ole että tönitään alas?
Miksi sellainen osallistuu joka ei siedä tönimistä?
Eikö poliiseilla ole muuta tekemistä?