Mikä siinä on kun ruoat ei vaan onnistu?
En enää jaksa kokeilla uusia reseptejä. Vaikka teen ohjeen mukaan, ruoasta ei vaan tule hyvää. Nyt tein keiton, mihin tuli litra nestettä. Tuo nestemäärä haihtui ja imeytyi jo keittämisen alkuvaiheessa ja jouduin lisätä nestettä useaan otteeseen. No siinähän meni sitten mausteiden suhteet ihan plörinäksi ja keitto on mautonta. En osaa summissakaan maustaa, usein siinä vaiheessa ruoka menee viimeistään pilalle kun lisään liikaa suolaa. Masentaa kun kokkaan lähes joka päivä enkä vaan kehity siinä :(
Kommentit (7)
Harjoitus tekee mestarin, elä luovuta. Sit jos kolme kertaa peräkkäin poltat munat pohjaan niin harkitse lopettamista. Harva on seppä syntyessään
Maustamisessa pitää maistaa välillä.
Jos litra lisättyä nestettä haihtuu jo keittämisen alkuvaiheessa, kannattaa katsoa peiliin.
Jos sekään ei auta, kannattaa harkita holhoojan hankintaa, pyydä vaikka naapuria ilmoittamaan ettet kykene elämään yksin ilman holhoojaa.
Mitä keittoa koitit valmistaa? Itse en sen kummemmin mittailee ainesosia esim nakkikeiton teen seuraavasti:
Peruna-keittokasvis pussi kattilaan ja vettä perään niin että kasvikset peittyvät. Lisäksi 1,5 kasvisliemikuutiota.
Paistan pannulla paketillisen kuorellisia Nakkeja, pilkottuina. Sitten lisään ne keittoon.
Kun keitto kiehuu lasken lieden noin puoliväliin asteikossa, eli esim 5/9.
Keitto on valmista kun kasvikset kypsiä.
Mulla taas on joku ongelma leipomisessa. Mun leipomukset ei vaan meinaa onnistua millään. Etenkään sellaiset joiden pitäisi kohota. Mulla on kai jäänyt jokin perusasia oppimatta, kun ohjeitakaan noudattamalla en todellakaan saa sellaista, mitä reseptin kuvassa esitellään.
Vierailija kirjoitti:
Sit jos kolme kertaa peräkkäin poltat munat pohjaan niin harkitse lopettamista
Tai paistotavan vaihtamista... :p
Ilmeisesti keitit soppaa täysillä ilman kantta. Jos alkukiehautuksen jälkeen laitat sopan 4/9 ja kannen kiinni siitä ei kyllä haihdu mitään:D Pataruuat haudutan itse vieläkin pienemmällä lukemalla, riisin kypsennän ykkösellä jne.