Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ihmisiltä puuttuu sellainen koominen ja kevyt vire

Vierailija
26.01.2021 |

Ei elämä aiemminkaan tietenkään ole ollut koko ajan sellaista, eikä pidäkään olla. Mutta nyt sitä ei ole enää ollenkaan, kaikki on niin raskasta ja vakavaa. Ei kuitenkaan surumielisellä tavalla. Vaikka tehtäisiin iloisia asioita, sekin on jotenkin jäykkää ja vaisua. Keväällä kuitenkaan ei ollut ihan samaa, vaikka kaikki oli silloin vielä suljetumpaa kuin nyt ja ihmiset enemmän sulkeutuneena koteihin. Kesä muistutti miltei normaalia ja alkusyksy, mutta loppuvuodesta alkoi tämä että kaikki ihmiset on kovin raskaita.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
26.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
2/8 |
26.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä minulla tuollainen on mutta olen oppinut piilottamaan sen koska kaikki muut ovat niin stanan äkeitä koko ajan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
26.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä luulot otetaan pois turhan naurajalta.

Vierailija
4/8 |
26.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keväällä oli vielä sellainen olo, että nämä poikkeusolot menee kohta yli, jaksaajaksaa ja kuoharin juomisessa teams-yhteydellä kavereiden kanssa oli vielä uutuudenviehätystä. Odotettiin, että syksyllä taas saadaan elää suht normaalisti, kyllähän sitä muutaman kuukauden jaksaa mitä vaan.

Nyt ollaan vaivuttu sellaiseen epätoivoiseen apatiaan, jossa poikkeusolojen loppua ei näy ja koko ajan tuntuu vaan tulevan huonoja uutisia, rokotehommat takkuaa ja virus muuntuu tehokkaammaksi ja uhkaillaan rajoitusten tiukentamisella. Ei pal naurata.

Vierailija
5/8 |
26.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä siinä ilo katoaa, kun murhetta tulee ovista ja ikkunoista, enkä nyt edes puhu koronasta. Kaikille ei vaan osu onnellista elämää, vaikka miten itse yrittäisi.

Vierailija
6/8 |
26.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo tuntuu että esim. ennen vanhaa jopa aikuiset pitivät naamiaisbileitä, heitettiin läppää. Riittää kun katsoo vanha ajan elokuvia. meno oli sellaista.

Kaikki on nykyään vain rikosten selvistystä ja masentavaa tuotosta. Ihmiset kuoleman vakavia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
26.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riidat alkaa jostain pikkujutuista koska ihmiset on koko ajan paska jäykkänä pelosta ettei heitä hyväksytä ja arvosteta.

Vierailija
8/8 |
26.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syytän kaikesta kapitalisteja, jotka muuttivat työelämän kiireiseksi, työtä on enemmän mitä liian vähäinen työntekijämäärä ehtii tehdä. Samaan aikaan pitää olla niin tietoinen oman elämän ilmastokuormituksesta, elämäntapojen terveysvaikutuksista (jolloin liikunnan ilo vaihtuu pakonomaiseen suorittamiseen, samoin syöminen). Päälle kehittyvä tekniikka, joista pitää olla perillä, jos tarvitsee autoa, asuu ok-talossa, käyttää telkkaria, puhelinta, tablettia, läppäriä, älykelloa. Jos on jälkikasvua, heitä ei saa kurittaa mutta heidän pitää silti osata käyttäytyä. Nykymeininki näin tiivistettynä kuulostaa hirveän teennäiseltä. Taidan alkaa kunnon vanhanajan kylähulluksi, jolle vähän naureskellaan mutta elää omalla tavallaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi viisi