Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sappikivitauti?! APUA!!

Vierailija
04.08.2006 |

Ylävatsa tulee kipeäksi syömisen jälkeen nykyään lähes joka kerta. Äsken söin myöhäisen lounaan ja heti välittömästi ylävatsa on kipeä. Saattaa olla kipeä myös joskus syöntien välissä. Mitä tämä on?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pääset todennäköisesti ultrattavaksi ja saat hyvät hoito-ohjeet. Kannattaa myös google käyttää ja katsoa sieltä niitä ruokajuttuja. Esim sipuli ja herneet ainakin tekevät pahimmat oireet.



Multa on koko sappi jo poistettu ja oireet loppuivat siihen. Sain sappitulehduksen ja päivystyksessä leikattiin.

Vierailija
2/5 |
04.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samat oireet oli minulla. Jonkun aikaa pärjäsi ruokavaliolla, jättämällä pois kaikki oireita aiheuttavat ruoka-aineet. Mutta yleensä oireet pahenee ajan myötä. Käy lääkärissä, diagnoosi tehdään ultraäänitutkimuksen perusteella ja pääset leikkausjonoon. Se voikin kestää, riippu varmaan asuinpaikasta. Minulta leikattiin tähystyksessä ja sairaalassa olin yhden yön. 2 viikkoa taisi olla sairalomaa.. vai olisko ollu vaan viikko.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
04.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

oireita aiheuttaa yleensä rasvainen ruoka mutta myös hapan, eli ainakin omenat. Kurkku taisi myös aiheuttaa oireita ja kananmuna.

Vierailija
4/5 |
04.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

sen aikaa oli myös nostokielto. Ei mitään maitopurkkia painavampaa.



Meinasi siinä huumori loppua kun tyttö oli 10 kk eikä osannut vielä kunnolla edes kävellä.

Vierailija
5/5 |
04.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kipu on sellaista että ihan kuin tulisi paine ylävatsalle. Äidiltäni on myös aikoinaan leikattu sappikivet.

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi viisi