Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Tänään seppälässä.
04.08.2006 |
Menin ostoksieni kanssa kassalle. Myyjä siinä puhui puhelimessa. Näki kyllä selvästi että tulin siihen kassalle vaatteiden kanssa. Ajattelin että myyjällä joku tärkeä puhelu ja odottelin ihan rauhassa. No se vaan jatkoi puheluaan ja kuulin mistä keskustelussa oli kyse. Ihan täysin ämmän henkilökohtaisista asioista. Taakseni kertyi jo vähän jonoa, sitten vasta myyjä tokaisi puhelimeen että " ootas taas pirjo vähän aikaa" tosi tympeällä äänelle.
Ei tervehtinyt minua, otti vaan vaattet tiskilti ja rahasti. Kiitos kyllä sanoi kun annoin rahat, mutta eipä paljon muuta. (Esim. hei hei)
Taisi vähän ketuttaa kun jäi " tärkeä" puhelu kesken.
Kommentit (2)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Itse jouduin sanomaan, että " onpas täällä tympeä palvelu" , kun lastenvaatekaupassa ei palveltu. Teini-ikäinen myyjätyttö osoitti kaupan perälle ja sanoi väsyneesti että " tuolla" , kun kysyin erästä asiaa.
Suomessa ei ole oikein vielä sisäistetty asiakaspalvelukulttuuria.