HS: Yli 400 opettajaa kertoi HS:n kyselyssä koulujen korona-arjesta – Monen jaksaminen on koetuksella, ja se voi käydä yhteiskunnalle kalliiksi, sanoo professori
Kouluihin on annettu suuri joukko terveysturvallisuutta koskevia suosituksia, joita ei voi toteuttaa. Se aiheuttaa suurta huolta, sillä kouluissa on myös tartuntoja. Niistä ei puhuta, vaan sivuutetaan. Suosituksia antavat lääkärit eivät välitä yhtään oppilaiden tartunnoista tai opettajien työtyerveydestä. Opettajat ovat väsyneitä ja uupuneita. Tilanne on hallitsematon ja hyvin raskas.
Kommentit (4)
ilmiannettu Marinin hallituksen vastaisena propagandana.
Vierailija kirjoitti:
ilmiannettu Marinin hallituksen vastaisena propagandana.
Mitä tekemistä tällä on Marinin hallituksen kanssa? Persut eivät sitäpaitsi auta opettajia yhtään KGB ilmaintokampanjoineen.
Vierailija kirjoitti:
ilmiannettu Marinin hallituksen vastaisena propagandana.
persutrolli asialla.
Joku päättäjä voisi tulla edes päiväksi kouluun katsomaan, miten ne turvavälit ja käsienpesut sujuvat. Koulussa eletään aivan samanlaista arkea kuin ennen koronaa. Ainoana erona on pakolliset maskit, joita kukaan ei halua pitää. Nuoret repivät niitä kasvoiltaan heti, kun silmä välttää, eikä niitä osata pitää oikein. Lähmitään, hypistellään, käytetään samaa kertakäyttömaskia monta päivää putkeen.
Turvavälit ovat vitsi.
Yritä tässä nyt sitten estää jotain tartuntoja.