Kahden kulttuurin perheet, millaisia juhlia vietätte?
Vietättekö suomalaiset joulut, juhannukset, vaput, mitä muuta sen lisäksi vai elättekö vain toisen kulttuurin mukaan?
Kommentit (18)
Juhlimme joulua, muita emme juurikaan. Miehelle hänen kotimaansa perinteiset juhlat eivät ole niin tärkeitä, enkä minä välitä juhannuksesta tai vapusta. Toki jos olemme Suomessa tai hänen kotimaassaan jonkin juhlan aikana, osallistumme mielellämme kummankin kulttuurin juhliin yhdessä.
Kertokaa lisää. Mistä kukin kotoisin. Anonyymi palsta tää on.
Suomi-USA juhlitaan joulut ja Thanksgiving dayt, aina on syytä juhlia, joten juhlimme molempien kulttuurien juhlat.
Olemme suomalais-amerikkalainen perhe. Tällä hetkellä asumme Suomessa ja tarkoitus jäädä tänne pysyvästi nyt kun esikoinen on jo koulussa. Tapasimme Suomessa kun mies asui täällä työnsä puolesta ja asuimme Jenkeissä kolme vuotta kun kaikki lapset oli vielä alle kouluikäisiä. Juhlitaan myös amerikkalaisia juhlia ja päälimmäisenä tietenkin tulee mieleen Kiitospäivä jota ei meillä Suomessa vietetä. Myös Halloween on Jenkeille isompi juhla ja sitä juhlitaan meillä myös kotona isommin kuin ehkä muissa suomalaisissa kodeissa. Lapset ei kuitenkaan käy trick or treat -kierroksella koska mielestäni se olisi hassua Suomessa jossa ihmiset eivät ole varautuneet että ovelle tulisi lapsia pyytämään karkkia. Ja tietysti kesällä juhlitaan 4. heinäkuuta itsenäisyyspäivää, tosin luultavasti olemme monesti kesällä juuri heinäkuussa miehen kotimaassa sukuloimassa ja lomalla. Tänä vuonna ei koronan vuoksi menty mutta edellisenä kesänä olimme ja varmasti myös tulevaisuudessa. Ystävänpäivä on miehelleni myös isompi juttu kuin suomalaisille. Hän on tottunut, että silloin ostetaan lahja ja käydään vähän hienommin ulkona syömässä. Juhlan luonne on Jenkeissä vähän erilainen kun meillä korostetaan ystävyyttä ja heillä kyseessä on nimenomaan rakastavaisten juhla.
Kiva kysymys! Meillä on USA-Suomi-perhe. Meillä juhlitaan pääasiassa joulu ateistisesti (ateisteja kun ollaan), UV kevyesti, valentine’s day on nk treffi-ilta jolloin mies lahjoo minua, pääsiäistä ei ollenkaan muuta kuin trullihommat. Juhannus kokkoineen, veneilyineen ja mökkijuhlineen suvun kanssa, synttärit. Vappua juhlistetaan hakemalla lapsille pallot Hakaniemen torilta ja marssimalla. Itsenäisyyspäivä heinäkuusssa juhlitaan shampanjalla pienillä grillijuhlilla. Halloweenia juhlitaan tuttujen amerikkalaisten perheiden kesken. Itsenäisyyspäivä joulukuussa juhlitaan hieman juhlavammalla perinteisellä suomimenulla ja kynttilät ikkunassa.
Emme vielä kuitenkaan esim thanks givingiä tai labour daytä, memorial dayta tms.
Kivasti Suomi-Usa perheitä täällä. Mistä päin USA:ta puolisonne? Omani on Manhattanilta.
Miten täällä on vain Suomi USA perheitä? No meillä on toinen kulttuuri sekä uskonto, molempia juhlia juhlitaan ei kuitenkaan molempien kulttuurien kaikkia juhlia vaan itellemme tärkeimmät. Palsta perrzzujen vuoksi en tarkenna tämän enempää.
Vietetään suomalaiset toki, mutta itsenäisyyspäivää en ole ikinä viettänyt/juhlinut ja juhannus jää joskus väliin, kun ollaan ihan kotona.
Niiden päälle juhlitaan Sinterklaassia 5.12.
Muiden miehen kulttuurin juhlia/spessupäiviä ei oikein voi täällä viettää, esim. Koningsdagia ja Carnivalia. Muuta ei nyt tule mieleen.
Vierailija kirjoitti:
Juhlitaan kummankin kulttuurin juhlat.
Mies on Euroopassa syntynyt Iranilaisten vanhempien poika.
Suomi-brittiperhe, vietetään kumpiakin. Joulua aattona Suomen tapaan ja joulupäivänä brittien mukaan. Guy Fawkesin iltana yleensä kokko ja ilotulitukset.
Vierailija kirjoitti:
Kivasti Suomi-Usa perheitä täällä. Mistä päin USA:ta puolisonne? Omani on Manhattanilta.
Oaklandista, Kaliforniasta. Tapasimme muualla maailmassa.
Vierailija kirjoitti:
Suomi-brittiperhe, vietetään kumpiakin. Joulua aattona Suomen tapaan ja joulupäivänä brittien mukaan. Guy Fawkesin iltana yleensä kokko ja ilotulitukset.
Meillä sama, lisäksi Burns night tänään. Mies on skotti.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Juhlitaan kummankin kulttuurin juhlat.
Mies on Euroopassa syntynyt Iranilaisten vanhempien poika.
Euroopassa on liikaa iranilaisia
Asutaan miehen kanssa ulkomailla, molemmat suomalaisia. Juhlitaan perinteiset joulut ja pääsiäiset samaan tapaan kuin Suomessa, toki osittain asuinmaan tavoilla. Vappua ja juhannusta ei täällä tunneta, joten arkipäiviä meille. Itsenäisyyspäivänä ehdottomasti jotain suomalaista ruokaa ja muuta tunnelmaa.
Asteittain ollaan luovuttu kristillisten juhlien vietosta, koska se ärsytti miehen sukua.
Vierailija kirjoitti:
Asteittain ollaan luovuttu kristillisten juhlien vietosta, koska se ärsytti miehen sukua.
Mutta mitä te haluatte? Ilmeisesti enemmän olla suvun kanssa tekemisissä kuin luoda omaa yhteistä tapaanne?
Molempien juhlia vietetään. Mies on arabi.
Juhlitaan kummankin kulttuurin juhlat.