Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saksa kieltää kangasmaskit. Meilläkin pitäisi tehdä selväksi kuinka onnettomia ne ovat

Vierailija
21.01.2021 |

Eli jos käytät maskia niin köytä sellaista josta on jotain hyötyä.

Maskipakko on Saksassa ollut käytössä jo huhtikuun lopulta asti, mutta käytössä on voinut olla mikä tahansa maski. Nyt maskin tulisi olla FFP2- tai FFP3-standardin mukainen tai ainakin niin sanottu kirurginen kasvomaski

https://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000007753571.html

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
21.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai sitten kansa pitäisi opettaa tekemään parempia maskeja. Oikeista materiaaleista tehtynä, saa kangasmaskiin lähes saman tehon kuin parhaissa 3 luokan maskeissa.

Jenkkilässä on näitä tutkittu paljon.

Vierailija
2/3 |
21.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kangasmaski on kuitenkin paaaalljon parempi kuin ilman mitään maskia!

Liian moni ei ole kiinnostunut omasta/toisten terveydestä ja viilettää ilman maskia jokapuolella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
21.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytän kertakäyttöistä esim julkisissa, mutta kangasmaskia viedessä lasta pk:lle, kaupoissa yms muissa paikoissa, joissa maski on muutenkin turha ja lähinnä kaikkien mielen rauhoittelua, sillä turvavälit on mahdollista pitää. Jos tulee lyhyt ohitustilanne, kangasmaski suojaa riittävästi mutta jos ollaan pidempään jumissa samoissa tiloissa olisi kirurgiset hyvä olla kaikilla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän kuusi