Kerronpa lyhyen tarinan miehestä, joka lopetti pilven.
Mies oli polttanut pilveä päivittäin 16 vuotiaasta asti, kävi töissä ja eli normaalia kaksoiselämää, koska pilvi ei ollut yhteiskunnallisesti hyväksytty päihde. Eräänä päivänä mies halusi osaksi yhteiskuntaa lopettamalla pilvenpolton. Hän päätti alkaa juoda olutta päivittäin, koska se oli hyväksytty päihde. Mies alkoholisoitui. Vuoden päästä mies sai potkut, oli käynyt kolmesti putkassa järjestyshäiriöiden takia. Mitä tästä opimme?
Kommentit (10)
Mitäkö opimme? Emme mitään. Höpöjuttu.
Opimme sen että kannaboosin suosittelijat on tyhmiä.
Opimme sen, että miehen olisi pitänyt lopettaa aivan kaikki päihteidenkäyttö kerralla, eikä aloittaa uutta.
Mikä miehen elämässä oli niin huonosti että itsensä piti päihdyttää päivittäin?
Ihan normi kuvio kun laki on mitä on. Voisi alkaa juoda tarkoitushakuisesti. Päämääräänä hauta. Mitä sitä muutakaan suomessa?
Keiton veto nyt on terveydelle vaarallista.Illalla parit savut ja aamulla voi lähteä vaikka juoksulenkille.Sääli että tuollaiseen ratkaisuun päätyi.
Vierailija kirjoitti:
Keiton veto nyt on terveydelle vaarallista.Illalla parit savut ja aamulla voi lähteä vaikka juoksulenkille.Sääli että tuollaiseen ratkaisuun päätyi.
Joo ja tuo laillisuus/laittomuus aspekti on suoraan sanottuna järjetön. Paljon haitallisemman ollessa se laillinen niin haloo mikä logiikka.
Opimme sen että nisti on valmis valehtelemaan pienten lasten äideille perustellakseen huumeidenkäyttönsä.
Kannattaisi elää päihteettä.