Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ehdottakaa sairaanhoitajalle uutta ammattia?

hoitajavm2015
17.01.2021 |

Olen 5 vuotta tehnyt töitä sairaanhoitajana ja aika loppu valitsemaani alaan. Jo AMK-koulutuksen aikana minusta tuntui, että haluaisin opiskella syvällisemmin ja jotenkin enemmän enemmän. Eniten alassa ärsyttää huono palkka työn vaativuuteen nähden ja työn heikko arvostus. Nyt viiden-kuuden vuoden jälkeen myös kyllästyminen.

Lääkärin ammattia mietin, mutta minulla ei ollut mahdollista keskeyttää opintojani ja muuttaa takaisin kotiin lukemaan pääsykokeisiin. Nyt olen myös vähän "vanha" aloittamaan sillä tiellä. Oisko jotain muuta mitä sairaanhoitaja voi miettiä jatkotutkinnoksi? Lääkärin ammatti tosiaan kiinnostaisi, mutta vaatii noin 10 vuotta tiukkaa työtä (pääsykokeet voi viedä useita vuosia ja sitten taas 6 vuotta yliopistossa)

Onko palstalla muita sairaanhoitajia jotka on jatkanut opintojaan johonkin suuntaan :) Onko esimerkiksi terveystieteet hyvä vaihtoehto vai onko lääkis ainoa järkevä vaihtoehto?

yt. hoitaja vm. 2015

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
17.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pahoittelut kirjoitusvirheistä, kone bugasi enkä jaksanut korjata. Toivottavasti saa selvän.

t. Av hoitaja

Vierailija
2/2 |
18.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opiskelin terveystiedettä ja edelleen teen osastolla sh työtä.. samassa veneessä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla