Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä terapian tutustumiskäynnillä tehdään?

Vierailija
16.01.2021 |

Olen menossa tutustumaan psykoterapeutille ja haluaisin kuulla mitä siellä tehdään, keskustellaan ym.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seksuaalisuudesta.

Vierailija
2/2 |
16.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarkoitus on puolin ja toisin saada kuva yhteistyön edellytyksistä.

Eli asiakkaana voit keskittyä tunnustelemaan onko tämä terapeutti sen oloinen, että haluaisit hänen kanssa alkaa työstämään niitä asioita, joiden takia terapiaan hakeudut. Eli tuntuuko, että teillä synkkaa tarpeeksi hyvin?

Voit esimerkiksi miettiä valmiiksi mitä toiveita, odotuksia ja pelkoja sinulla on terapian suhteen ja keskustella näistä. Toivotko tietynlaista työtapaa? Tiedätkö mitä haluat terapiassa työstää?

Yleensä näistä jutellaan, terapeutti kertoo itsestään ja työtavastaan ja asiakas itsestään ja omista odotuksista ja toiveista. Niitä kipeimpiä haavoja ei tarvitse avata.

Ensikäynnin jälkeen molemmilla mahdollisuus sitten tunnustella haluaako yhteistyöhön lähteä ja jos molemmat tähän valmiita, voidaan varsinainen terapia aloittaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla