Kertokaa minulle, miten tämä on mahdollista...? 7-vuotias käytti äitinsä luottokorttia...
https://www.is.fi/digitoday/art-2000007728399.html
Siis lyhyesti kerrottuna: 7-vuotias oli käyttänyt luvatta äitinsä luotokorttia tilatessaan jotain pelijuttuja.
Oikeasti: miten on mahdollista, että tuonikäinen lapsi tai edes vanhempikaan lapsi pystyy käyttämään toisen henkilön luottokorttia? Minun järkeeni se ei mahdu millään. Ja nyt äiti on sitä mieltä, että joku pelivideoiden tekijä olisi vastuussa siitä? EIkö jokainen ole itse vastuussa luottokortillaan tekemistään maksuista?
Kommentit (4)
Tätä samaa mietin juuri äsken. Miksi ylipäätään pitää lasten saatavilla,ei ole opettanut rahan käyttöä ja niin edelleen
puhumattakaan peleistä,meillä ainakin tehtiin selväksi ettei mitään lisäosia tarvitse ostaa,koska niitä on x potenssiin 64 ja rahat eivät ikinä riitä,sekä osia tulee koko ajan lisää.
Niin ja puhumattakaan ikärajoista.
Täysin mahdollista. Kerran on syöttänyt kortin tiedot koneelle/kännykkään, ne jää muistiin seuraavaa ostosta varten, jopa pikaostos painikkeen alle.
Vierailija kirjoitti:
Täysin mahdollista. Kerran on syöttänyt kortin tiedot koneelle/kännykkään, ne jää muistiin seuraavaa ostosta varten, jopa pikaostos painikkeen alle.
Mun koneella ei jää. Ehkä kannattaa tsekata asetukset. Joka kerta kun käytän korttia, joudun näpyttelemään kaikki tiedot uudelleen.
Hups, anteeksi, siitä onkin tehty jo avaus...
ap