Nettotulot 3000€/kk, millaisen lainan uskaltaisi ottaa, 5 henkinen perhe kyseessä.
Kommentit (23)
ota nettotulot ja vähennät niistä sitten ruoka, vakuutus, auto ja kaikki mahdolliset kulut. katso paljonko jää jäljelle per kuukausi lainanlyhennyksiin.
ja syötä tänne tiedot:
http : // www . rahatieto . fi/laskuri5 . htm
tosin 6 henkinen perhe. Uskallettiin ottaa lainaa 110000e, enempää ei olisi kyllä uskaltanu ottaa.
lainaa lyhennämme 1200e/kk, mutta tulot on parisataa korkeammat...
Olisikohan lyhennys jotain 850e ja korot loput.?
niin silloin tarkoitat että siinä ei ole korkoja.
Lainan hoitokulut voivat olla 1200 e mutta ei se sillä lyhene.
Meilläkin on lainan hoitokulut 1200 e/kk mutta laina lyhenee vajaalla 900 eurolla kuukaudessa. Loput 300 menee korkoihin.
kuukaudessa kuluu lainanhoitokuluihin....Ja meillä " lyhennys" on 1000 e/kk (sisältää korot).
70 000 ja tulot ovat olleet suuremmat. Olette varmaankin pääkaupunkiseudulta.
pelkän tontin hinta alkaa 50 000.....ylöspäin
Meillä on oman talouden kanssa laina tarkassa seurannassa, minkä verran on lyhentynyt ja mikä on korkojen osuus. Annuiteettilainassa kun korkojen osuus laskee koko ajan ja lyhennys kasvaa vaikka kk-erä pysyy samana.
Näköjään muut eivät seuraa yhtä tarkasti kun ei ole niin tarkkaa mikä on lyhennys ja mikä on kk-erä.
Itse tehden talolle on tullut hintaa jo 250 te. Tontti on vuokratontti ja ei ole juurikaan käytetty työmiehiä. LVIS-kamat ostettu tukusta ja työt tehty itse. Lainaa yli puolitoistasataa tuhatta erkkiä. Kovin paljon halvemmalla ei olisi päässyt vaikka olisi minne perähikiälle rakentanut. Harkkotaloon kun ei harkkoja omasta metsästä saa.
Jälleenmyyntiarvoa toivottavasti on, matkaa Hkiin reilut puoli tuntia. Neliöitä reilut parisataa.
ko. summa ei todellakaan vielä sisällä korkoja. Jos sanoja tarkoittaa, että lyhennykseen JA korkoihin menee tuo x euroa, on väärin sanoa lyhentävänsä lainaa x euroa. Mutta suurimmalla osalla täällä ei taida olla edes tarkkaa tietoa siitä, mitä eroa on lyhennyksellä ja koroilla.. :D
Ap:lle: meillä neljän hengen talous, normaalioloissa nettoansiot n. 4 000 euroa ja maksimilaina, jonka voisimme kuvitella ottavamme, on n. 180 000 euroa. Tällä hetkellä onneksi vain 70 000 ¿, yli 300 000 euron arvoisesta asunnosta. =) Pointtini se, että kannattaa miettiä sitäkin, kuinka arvokkaaseen asuntoon laina tulee. On ihan eri asia ottaako lainaa 200 000 euroa 200 000 euron vai 400 000 euron arvoiseen asuntoon.
jonka nettotulot ovat 3000, ole ostamassa pk-seudulta omakotitaloa!
On todella tärkeää seurata juuri lyhennystä + korkoa. Kyllä minua ainakin kiinnostaa, paljonko laina lyhenee kuussa. On uskomatonta, että joku ajattelee, että me nyt maksetaan tonni kuussa. Korkojen osuus voi tuolloin olla esim. 200-600 euroa riippuen laina-ajasta. Jos lyhennys on sellainen, että maksaa lähes pelkkiä korkoja, asuu käytännössä vuokralla mutta ottaa samalla ison lainan kontolleen.
lainaa omakotitaloon ....?!?! Vai mainitsiko joku niin...
-sivusta seuraava
3000e nettotulot hoitovapaan aikana. Hoitovapaan jälkeen palannen pätkätyöhön. Kämppä 240000e arvoinen, lainaa 169000e. Ei autoa (asutaan kaupungissa), joka säästää aika pitkän sentin. Luullakseni pärjäillään ihan ok!
Pointtini oli se, että suuri laina ei aina johdu siitä että asuu pääkaupunkiseudulla. Vaan että rakentaminen maksaa -> siitä suuri laina.
ja asun meille rakennetussa omakotitalossa. Me säästimme ensin rahaa, sitten ostimme kerrostaloasunnon, jonka muutaman vuoden kuluttua myimme, ja siinä asuessamme olimme säästäneet taas lisää rahaa, joten niin suurta lainaa ei tarvittu.
Minulle on ihan sama onko nuo suuret lainat otettu kerrostaloasuntoon vai omakotitaloon, en vain itse uskaltaisi ottaa niin suurta lainaa ollenkaan. Minusta sopiva lainamäärä muutenkin on 50-70% asunnon arvosta. Minusta vielä kymmenen vuotta sitten näin ajateltiin ihan yleisesti.
että miksi mielestäsi " sopiva" lainamäärä on 50-70% asunnon arvosta?
Ymmärrän, ettei moni halua ottaa lainaa ihan tappiin, mutta miksi mielestäsi vain max 70% on sopiva?
Vierailija:
ja asun meille rakennetussa omakotitalossa. Me säästimme ensin rahaa, sitten ostimme kerrostaloasunnon, jonka muutaman vuoden kuluttua myimme, ja siinä asuessamme olimme säästäneet taas lisää rahaa, joten niin suurta lainaa ei tarvittu.Minulle on ihan sama onko nuo suuret lainat otettu kerrostaloasuntoon vai omakotitaloon, en vain itse uskaltaisi ottaa niin suurta lainaa ollenkaan. Minusta sopiva lainamäärä muutenkin on 50-70% asunnon arvosta. Minusta vielä kymmenen vuotta sitten näin ajateltiin ihan yleisesti.
Me myös ostimme ensin kerrostaloasunnon. Myimme sen tosin jo 2v päästä niin että ei ehtinyt tulla kovin paljon voittoa. Sitten muutimme vuokralle ja aloimme rakentamaan. Lainaa reilut 150 te ja talon arvo varmasti yli 300 te. Tuloja sen verran että lainan hoitoon menee 27% nettotuloista.
Olemme myös niin nuoria että ei ole ehditty kauan säästää vaikka ensimmäisen asunnon ostimme kun ikää oli 23 ja 26v. Korkeakoulututkinnon opiskelu vei myös aikaa.
Muita lainoja ei ole, eikä enempää oteta.
Meillä samat tulot, lainaa 112000e