Kuinka monet eri talvivaatteet lapsella yleensä on? Onko muka "liikaa", jos 10v tytöllä on kolmet toppavaatteet?
Yhdet haalarit, yksi takki+housut -toppapuku ja sitten vielä puolipitkä hienompi toppatakki ja sen kanssa mustat toppahousut?
Kommentit (37)
Jos ulkoilee paljon ja kaikkia tulee käytettyä, niin mikäs siinä. Meillä 10v poika tuppaa käyttää niitä samoja toppahousuja ja takkia, jotka eteisessä päällimmäisenä on. Löytyy myös siistimpi talvitakki ns.kaupunkikäyttöön, mutta sen käyttö on aika vähäistä.
No, onhan tuo paljon jos ei asu lapissa
Meillä ollut aina pienimmillä useampi takki, parit housut ja kaksi haalaria. Isommilla sitten useampi takki ja useammat housut.
Talvella vaatteet kastuvat ja heti ei saa kuivaksi. On sitten vaihtovaatteita. Lisäksi, jos sattuu vaikka pissavahinko, niin ei tartte heti olla pesemässä.
Meillä on kyllä kuivauskaappi, mutta ei sekään vaatteita heti kuivaa, kun leikkejä haluaa jatkaa ja vaihtaa kuivempaa vaatetta.
Eikö tuo nyt riipu ihan tarpeesta: mitä siellä ulkona tekee ja kuinka paljon, esim lasketteleeko/lautaileeko, käveleekö koulumatkat, leikkiikö kavereiden kanssa pihalla jne.
10v ja haalari? Really? Missä tilanteessa sitä käytetään?
No on paljon :)
Mut ihan vapaasti! Meidän 10v pojalla on yksi paksu toppatakki ja yhdet toppaulkkarit.
Suunnilleen tuossa iässä siirryttiin kolmista kaksiin, plus se siisti mekkotakki.
Mutta tyttö myöskin pyöräili kouluun talvisinkin, joten niitä toppahousuja oikeasti käytettiin.
Mulla on itselläkin kahdet toppavaattet sekä pidempi villakangastakki. Lapsen isällä on kahdet topat, paksumpi talvipalttoo puvun kanssa käytettäväksi, teddyvuorinen nahkarotsi sekä pilkkihaalarit. Miksi lapsen pitäisi vähemmällä pärjätä?
Kyllä ainakin meillä jokaiselle lapselle on ainakin kahdet toppavaatteet, yhdellä kolmetkin ja kyllä niitä tulee käytettyä. Ei ehdi välttämättä edelliset olla täysin kuivia, kun tulee seuraava ulkoilu.
Vierailija kirjoitti:
10v ja haalari? Really? Missä tilanteessa sitä käytetään?
Ihan pihalla ulkoilussa ja jos menee pikkuveljen kanssa laskemaan pulkalla yms. Takilla ja housuilla sitten kavereille ja kaupungille. Koulussa tuo hienompi takki ja housut paitsi sitten, jos on jotain ulkona tehtävää niin se toinen takki ja housut -puku.
Kahdet toppahousut ja kaksi toppatakkia. Pipoja ja hanskoja ainakin kahdet. Lämpökumpparit ja talvikengät. Helsingin talvessa pitää varautua nollakeliin sateessa ja pakkasiin. Pari vaatekertaa ei siinä mielessä ole paljon.
Vierailija kirjoitti:
No on paljon :)
Mut ihan vapaasti! Meidän 10v pojalla on yksi paksu toppatakki ja yhdet toppaulkkarit.
Näin myös meillä, 10 v. tyttö.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
10v ja haalari? Really? Missä tilanteessa sitä käytetään?
Ihan pihalla ulkoilussa ja jos menee pikkuveljen kanssa laskemaan pulkalla yms. Takilla ja housuilla sitten kavereille ja kaupungille. Koulussa tuo hienompi takki ja housut paitsi sitten, jos on jotain ulkona tehtävää niin se toinen takki ja housut -puku.
Meillä on nuo kaikki hoidettu yhdellä takki & housu yhdistelmällä.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä ainakin meillä jokaiselle lapselle on ainakin kahdet toppavaatteet, yhdellä kolmetkin ja kyllä niitä tulee käytettyä. Ei ehdi välttämättä edelliset olla täysin kuivia, kun tulee seuraava ulkoilu.
10 v. ?
Kaksi toppahaalaria ja yksi ”siistimpi” takki on meille sopiva määrä. Lapsi tosin on vielä päiväkoti-ikäinen. Täällä etelässä saattaa olla loskaista ja kosteaa melkein koko talven (lämpötila aika lailla nollan kieppeillä), ja vaikka olisi kuinka ”kosteussuojatut” puvut, niin kyllä ne ennen pitkää kastuvat, eivätkä ehdi kuivua ennen seuraavaa ulkoilua - puhumattakaan siitä, jos niitä pitää pestä. Ilman kuivaustumpua eivät aina ehdi kuivua yön yli.
9 jatkaa.
Likka on nyt 14.
Just pistin pienekis jäävän toppatakin huutispinoon.
Haalari, koko vielä reilu, jätettiin mökille pohjoiseen, ei käyttöä lounaissuomen lumettomassa talvessa.
2 käyttökelpoista senttikokoista toppatakkia, ohuempi ja paksumpi.
Just ostettu naistenmitoituksen toppatakki, tästä tulee taatusti se käytetty ja nuo senttikokoiset leveän mallisina jää vähemmälle.
Kahdet erikokoiset, senttikokoiset toppahousut. Suht istuvat eikä käyttöä ole paljoa, joten en vaihda naistenmitoitukseen vielä. Kouluun kulkeee bussilla.
Polvimittainen untuvatakki jäämässä pieneksi ja isompi naistenmitoituksella jo tilattu.
Mitäs tuosta tulee: haalari, 2 housut ja 5-7 takkia :)
Toiset laittaa rahansa viinaan ja tupakkaan. Toiset lastensa vaatteisiin. Mielestäni jälkimmäinen paljon parempi sijoitus. Ja eihän yhdet toppavaatteet välttämättä edes maksa paljoa. Ja ehkä lapsellekin kievempi, kun voi tilanteen mukaan laittaa erilaisia vaatteita. Varsinkin tytölle.
Eiköhän tosiaan ole lapsesta kiinni. Meidän 3-vuotiaalla tytöllä 3 toppahaalaria, 2 toppatakki+toppahousut-yhdistelmää ja 2 parempaa toppatakkia. Kaikki ovat kovalla käytöllä. Lukuun ottamatta yhtä haalaria, kaikki ovat saatu käytettynä lähipiiriltä.
Osaako teillä 10v lapset itse määritellä, minkälainen takki laitetaan päälle missäkin tilanteessa? Vai onko siellä joku aikuinen aina eteisessä häsäämässä, että oikea takki tulee päälle? Mitä jos pulkkamäkeen meneekin hieno takki päällä?
Jokainen ostaa lapselleen sen verran vaatteita kun on halua/ varaa. Turha kysymys ap.