19-vuotias tyttö seurustelee 27-vuotiaan miehen kanssa.
Kommentit (16)
On. Mun tytär alkoi 19 v styylaamaan 26 v kanssa. Jo vuosi yhdessäoloa takana.
Joo, nuori nainen on, mutta ihan lapsi vielä.
On. Ihan saavat vaikka perheen perustaa, ostaa talon ja vaikka ottaa lainaa. Tai opiskella lääkäriksi, autokuskiksi, stripata tai syödä hirven.
19-vuotias on täysi-ikäinen samoin kui 27-vuotias, joskaan kumpikaan ei ikänsä puolesta ole yleensä kovin aikuinen ja kypsä. Ainakaan minun ikäiseni näkökulmasta,
Ei ole ok. Miehessä joku "vika". Kehityksessä aika ero ainakin pitäisi olla.
[quote author="Vierailija" time="08.06.2014 klo 14:30"]
On. Mun tytär alkoi 19 v styylaamaan 26 v kanssa. Jo vuosi yhdessäoloa takana.
Joo, nuori nainen on, mutta ihan lapsi vielä.
[/quote]
Hienosti olet kasvattanut tyttäresi jos hän on 19-vuotiaana ihan lapsi vielä.
6, hyppää pituutta. Sä varmaan olet kasvattanut lapsesi niin, että ovat 13 v ihan kypsiä, sinuun.
Mun lapset on aina lapsia, mun lapsia.
[quote author="Vierailija" time="08.06.2014 klo 15:24"]M ja E?
[/quote]
Vai V ja A?
Mä tapasin nykyisen mieheni 18vuotiaana ja hän oli silloin juurikin 27. Ja tälleen vuosien jälkeen edelleenkin välillä tuntuu että ollaan kyllä henkisesti täysin samalla tasolla, mutta toisaalta koen monesti olevani vanhempi oman ikäisteni naisten seurassakin.. Ja niille joiden mielestä miehet joka seurustelee nuoremman kanssa ovat kehityksessä jäljessä niin mun miehellä on kaikki edelliset olleet ihan oman ikäisiä ja eroon on päädytty miehen aloitteesta, edellinen suhde ennen minua kesti 5v ja päättyi kun tulevaisuudensuunnitelmat eivät kohdanneet. Me ollaan oltu yhdessä nyt 4 v ja meillä on puoli vuotias tytär ja häät ensi kesänä :)
Miten vitun tyhmä tällaisen asian kysyjä on?
On ok.
Minä olin 19 ja mies 27 kun tavattiin! Ihan samanlaisilta tunnuttiin, ei olla analysoitu oliko toinen lapsellinen vai toinen vanhempi ikäistään. Nyt ollaan oltu yhdessä kohta 25 vuotta.
19 v on just kirjoittanut ylioppilaaksi. Tai on sitten jättänyt peruskoulunkin kesken ja on kahden lapsen yh.
Silti aika lapsia, oli menneisyys millainen tahansa.
Kai se on ok. Tunnen itsekin pariskunnan samalla ikäerolla. Mies, eli tuo 27-v. on monin tavoin vielä teini-ikäisen ajatusmaailman omaava, ja tuo 19 on joillakin tasoilla jopa tuota miestä aikuisempi. Hyvin tuntuvat sopivan toisilleen.
Kai se jonkun muun kohdalla olisi ok, mutta en kyllä itse missään tapauksessa voisi näin 19-vuotiaana kuvitella seurustelevani 27-vuotiaan kanssa.
On ok. Itse seurustelin 19-vuotiaana 31-vuotiaan kanssa.
On. Ja se 19v ei ole tyttö vaan nainen.