Mielestäsi oudoin esine joka sinulta on viety lentokentällä?
Itseltäni Espanjassa vietiin ripsentaivuttimet. Onhan ne melkein kuin sakset, kun on sormille reiät ja osat liikkuvat ruuvimekanismilla. Olivat vieläpä muoviset. Miespuolinen virkailija vain liikutteli niitä ihmeissään ja sanoi että nämä eivät koneeseen mene. :D
Kommentit (46)
Pinsetit vietiin. Olisinhan minä vaikka voinut tökätä ne jonkun penkkiä potkivan lapsen silmään, tai uhata niillä lentoemäntää. Mukaan sai silti tulla rasiallinen hiuspinnejä, jotka vähintään yhtä teräviä.
Ei ole taidettu viedä mitään, mutta läpivalaisussa näkyi repussani jotain metallista. Koska laukusta löytyi sellainen metallinen hiusklipsi, tyytyi skannaaja siihen. Itseä ihmetytti kun muoto ei yhtään täsmännyt, mutta en valittanut. Kohdemaassa sitten purin kassia ja bongasin poikani linkkuveitsen juuri läpivalaisussa kiinnijääneeltä alueelta!!!
Mitään ei ole viety. Kerran pyydettiin kuitenkin kaivamaan esiin lapsen metallirasiaan pakattu värikynäsetti.
Oli siinä ja siinä ettei viety sellaista lelua, joka on ikäänkuin muovinen läpyskä täynnä vapaasti liikkuvia nauloja, joihon voi painaa vaikka käden kuvan tms. Samanlainen hommeli on suurempana versiona Heurekassa, tai oli ainakin vuonna Käpy.
Taskulamppu. Olin about 10-vuotias, eli tämä oli 90-luvulla. Olin käynyt äitini kanssa Helsingissä ja ostanut sieltä itselleni taskulampun, joka sitten turvatarkastuksessa otettiin pois :<
Käsidesipullon jossa 1/4 osa käljellä (200ml pullo). Ulkomailla meinasivat viedä lapsen babyhalerin. Onneksi sain jotenkin selitettyä ja demottua niille mitä varten se on. Kielimuuri vaikeutti tilannetta aika lailla.
Käsiraudat. Asuin Ruotsissa ja olisin halunnut ottaa ne mukaan Suomeen kun vierailin poikaystäväni luona.
Kun mies tuli käymään luonani, oli joutunut kaivamaan laukustaan lasinen dildoruoskan ja näyttämään sen virkailijalle. Sai kuitenkin tuoda sen mukaan ja virkailija oli ollut paljon nolompana kuin mieheni :D
Lasinen dildoruoska? Avaatko vähän? :D
Multa vietiin liukkari. Oli just tullut ne lait ja olin menossa Hesaan yhtä naista panemaan. Siellä oli hygieniapussukassa liukkaria ja naistullivirkailija posket punaisina selitteli, että tätä ei voi viedä koneeseen. Iskin silmää ja sanoin, että ostan sitten periltä uuden.
Jenkeissä tullimies hyökkäsi jonkun pikkupojan perään, jolla oli puoliksi syöty sämpylä kädessä, varmaan jostain hotellin aamupalasta jäänyt. Aika sairasta menoa.
Multa lähti tarkastuksessa pieni Bepanthen putkilo. Normaalisti sen olisi saanut viedä koneeseen, mutta viime talvena olympiakisojen aikaan venäjälle meneviin koneisiin ei saanut mukanaan minkäänlaista tuubia. Vieläkin vituttaa, oli vielä avaamaton tuubi, ostin sen matkalle.
[quote author="Vierailija" time="06.06.2014 klo 07:59"]
Jenkeissä tullimies hyökkäsi jonkun pikkupojan perään, jolla oli puoliksi syöty sämpylä kädessä, varmaan jostain hotellin aamupalasta jäänyt. Aika sairasta menoa.
[/quote]Mitä sairasta tuossa oli? Jos joku olisi vienyt kanssasi samaan koneeseen pommin sämpylänä, niin vieläkö tarkastus tuntuisi sairaalta?
Lemmikkieläimet kopeloidaan muuten todella tarkasti turvatarkastuksessa. Ihan hyvinhän joku voisi piilottaa pommin kissan sisälle.
Ruoan viemisestä koneeseen on omat säädöksensä. Ihmetyttää mammat jotka luulee että lapset saa mussuttaa ruokaansa ihan joka paikassa.
Minulta ei viety, mutta tarkastettiin kerran (on laukku useinkin tarkastettu jos ei ole nähty selvästi, mitä laukussa on, mutta tää nyt tarkastettiin juurikin tän takia) avaimenperä. Oli sellainen "kolhiintunut sydän" eli ihan muovinen hopeamaalilla maalattu avaimenperä, joka näytti sydämeltä, jossa on lommoja ympäriinsä. Ei ollut ihan sellainen pyöreä sydän vaan terävämpi, joten kai sen takia tarkistivat.
Minulta on viety pinsetit Nairobissa. Meni varmaan tarpeeseen.
Lasinen kynsiviila menee kyllä läpi aina.
Israeliin mentäessä kerran vietiin matkasilitysrauta ja toisen kerran piilolasikeitin 80- luvulla.
Kerran pyydettiin että riisun lapsen kestovaipan ja laitan sen läpivalaisu hihnalle suomi-saksa lennolla. En tiedä miksi se kiinnitti niin kovasti huomiota? Taaperolla oleva vaippa joka ei näkynyt mitenkään erityisesti vaatteiden alta?
Joskus olen joutunut riisumaan rintaliivit ja kengät samaan aikaan tarkastuksessa. Kengissä oli metalliset kohdat siinä missä kengän nauha menee läpi ja rintaliivit olivat normaalit kaarituelliset.
Rannekoru vietiin kun siinä oli "piikkimäisiä" kohtia. Olin 13-v. ja tämä tapahtui Ranskassa. Menomatkalla oli ollut sama koru ranteessa. Harmitti hirveästi.