Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yle tulkitsi gallup-tulokset väärin persujen tappioksi ja kokoomuksen hyväksi!

Vierailija
25.05.2014 |

huhhuh!

 

"Yle julkaisi torstaiaamuna Taloustutkimuksen tekemän eurovaaligallupin. Ensin se julkisti vain puolueiden ääniosuusennusteen. Samalla se ilmoitti, että myöhemmin samana päivänä kerrotaan myös ennuste valituksi ehdokkaista ehdokkaista.

Puole-ennusteen mukaan Kokoomus saisi 22,7% ja Perussuomalaiset 17,1% äänistä.

Noilla luvuilla Kokoomuksen neljännen paikan vertausluku on 5,675 ja Perussuomalaisten kolmannen paikan vertausluku 5,700.

Puoli päivää asiaa haudottuaan Yle uutisoi iltapäivällä, että Kokoomus saa neljä paikkaa ja Ps kaksi.

Perin outoa laissa säädetyn vaalituloksen laskutavan mukaan on se, että Kokoomus saisi neljännen paikkansa pienemmällä vertausluvulla kuin Perussuomalaiset kolmannen.

Oikea gallupin mukainen tulos on se, että Kokoomus, Keskusta ja Ps saa kukin kolme meppiä, Sdp kaksi sekä Vihreät ja Vasemmisto kumpikin yhden.

Miksi Yle teki tuollaisen tempun sitä puolipäivää mietittyään? "

 

http://toimikankaanniemi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/168812-ylen-outoa-galluplaskentaa-pslle-kolme-meppia

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi neljä