Onko hyvää e-pilleriä mitä voi syödä monta laattaa putkeen?
Mä käytän parhaillaan Yaz:ia. Vuoto alkoi toisen laatan ekan viikon jälkeen. Kiva pitää koko ajan näillä helteillä suojaa.
Ennen söin Yasminia, mutta se teki välivuotoa koko ajan. Nyt syönyt parisen vuotta Yazia ja mietin, että näinköhän se välivuoto tulee taas riesaksi.
Kommentit (10)
Se on yksilöllistä voiko syödä mitään merkkiä montaa laattaa putkeen. Itse en voi. Nuo matalahormoniset ei pidä edes sitä yhtä laattaa vuotoa sisällä. Korkeahormoniset vanhan sukupolven pillerit pitävät sen yhden laatan + max viikon siihen päälle toista laattaa, sitten alkaa vuoto. ELi syön vain yhden laatan kerrallaan. Microgynon-merkkiset käytössä.
Muistaakseni liittyi gynen mukaan jotenkin maksan toimintaan tuo ettei osa voi syödä montaa laattaa putkeen, maksa metabolisoi ne hormonit niin nopeasti pois tms ettei pienet hormonimäärät riitä.
Mä olen tähän saakka syönyt kolmea laattaa putkeen. Aloin inhoamaan yli kaiken kuukautisia, kun tamponin käytössä alkoi tulemaan ongelmia, joten mieluusti olisin ilman koko naistenvaivoja.
Hormonikierukkakin aiheutti kerran kuussa 2 viikon pientä vuotoa vuoden ajan, sitten otatin sen pois.
Googlaampa tuon Melianen. Mun neuvolassa on nykyään hieman tietämätöntä porukkaa, kun se paras lähti eläkkeelle, joten hyvä tietää itsekin vähän jotain merkkejä.
Itse olen käyttänyt nuvaring ehkäisyrengasta ennen raskautta ja käytin nimenomaan sen 2 tai 3 rengasta putkeen, ei mitään ongelmaa tai välivuotoja. Paras hormonaalinen ehkäisy jota olen käyttänyt ja uskon, että varmasti suurimmaksi osaksi siksi, että on depotvalmiste ja hormonin eritys koko ajan tasaista.
Itselläni käytössä Femoden. SYön aina kaksi laattaa putkeen, aika usein melkein kolmekin. Kolmanne laatan lopussa alkaa yleensä aina vuoto, joten silloin pidän tauon.
Meliane. Syön 3-6kk sitä putkeen. Ei ikinä välivuotoja tullu.
Mä voin ainakin syödä yazeja vaikka sen kolme laattaa putkeen eikä ala tiputtelemaan. Tää on varmaan aika yksilöllistä :)
Miksette hanki hormoonikierukkaa, loppuu kuukautiset ja ei tartte huolehtia ja murehtia.
Mä syön melianea, usein kolmekin laattaa putkeen. Sain reseptin näihin juurikin koska yazeissa oli jatkuvaa tiputtelua.