Mitä tekee ihmiselle pitkällä tähtäimellä, kun unet keskeytetään toistuvasti?
Nyt siis viittaan itseeni, jolla useampi vauva peräkkäin ja hoksasin, että en ole noin 4-6 vuoteen saanut nukkua montaakaan yötä, saati sitten päiväunta, jolloin untani ei olisi joku lapsistani keskeyttänyt.
Kommentit (4)
Mulla se johti unettomuuteen, ylipainoon ja sydänongelmiin. Nukun yössä 4-5 tuntia. Vähän nukkuneena tulee päivän aikana syötyä aika paljon enemmän kuin hyvin nukkuneena ja usein tekee väsyneenä makeaa ja muuta roskaruokaa mieli. Todella väsyneenä, eli jos tuota vähäistä untani vielä häiritään ja pilkotaan, alkaa sydän muljahdella ikävästi ja jättää joskus lyöntejä välistä. Lepopulssini on aika kiivas. Minulla tätä valvomista on takana jo 14 vuotta, enkä enää elä toivossa, että joskus helpottaisi. Kesäaika on pahinta aikaa. Ymmärtääkseni saattaa johtaa myös masennukseen ja kilpirauhasongelmiin, en siis tiedä onko näin, mutta olen joskus jostain tällaista kuullut.
Itselläni aiheuttanut ylipainoa, masennusta, sydänvaivoja, infektioherkkyyttä, haluttomuutta, muistiongelmia. Nää nyt ensimmäisenä tulee mieleen.
Mun herätyskello on keskeyttänyt uneni vuodesta toiseen..