Narkkaripariskunta - nainen raskaana?
Olin eilen omien lasteni kanssa metrossa Helsingissä. Viereen istui todella sekaisin oleva nuoripari, ehkä 20-25v. Jotenkin olemuksesta näkyi aineiden käyttö, ehkä subutexia piikittävät tai jotain muuta. Pelkästään alkoholista tuskin olivat aivan tööt. Varsinkin nainen oli jotenkin erittäin säälittävällä tavalla rappiolla, ei välittänyt enää ulkonäöstään millään tavalla. Eripariset linttaan astutut lenkkarit jalassa, sekaisin olevat likaiset hiukset, vaatteet muutoinkin likaiset ja rähjäiset.
Vieressä ollessaan juttelivat ja lääppivät (hyi) lapsiani. Lapsiakin pelotti heidän outo, sekava käytös. Eivät varsinaisesti olleet agressiivisia mutta hyvin sekaisin ja sekavia. Oli pakko vaihtaa äkkiä paikkaa mutta he tulivat perässä. Joku kumma kiinnostus heillä oli lapsiin, siis halusivat jutella ja kosketella lapsiani. Jotenkin yrittivät olla leikkisiä, mutta sekavuutensa pelotti lapsia.
Mies kertoi tulevansa kohta itsekin isäksi ja vaimonsa olevan raskaana. Samalla silitti tämän naisen vatsaa. Nainen vain naureskeli ontosti. Hyppäsimme pysäkkiä aikaisemmin metrosta ulos ja kävelimme kotiin.
Mietin olisiko pitänyt tehdä jotakin. Jos se sekaisin ollut nainen oli oikeasti raskaana. Paha mieli jäi kuitenkin koko illaksi.
Kommentit (8)
En ikinä ole toivonut kenellekään keskenmenoa, mutta sillähetkellä kun kuulin heidän "raskaudestaan?" sitä toivoin. Lähetin pienen pyynnön jonnekin tuonne yläkertaan, ettei tämä pariskunta tulisi vanhemmiksi vielä vähään aikaan. Niin paha mieli mulla oli kotimatkan, että nieleskelin kyyneliä kotiin kävellessäni.
Voi olla että olen elänyt hyväosaisen elämää, en ole tähän puoleen elämässä aiemmin törmännyt.
ap
Et tosiaankaan voi auttaa ventovieraiden elämää: et tiedä heidän nimiään, et missä he asuvat. Voivat olla vaikka Rovaniemeltä. Mitä voisit tehdä?
Olisit kyllä voinut sanoa heille ystävällisesti mutta napakasti, että he eivät saa koskea lapsiisi. Lapsiakin koskee fyysinen koskemattomuus ja oma reviiri. Jutella saa, leikitellä saa, mutta mun mielestä koskea ei saa.
Niin. Maailmassa on isiä ja äitejä, jotka juovat, käyttävät huumeita, käyttävät väärin lääkkeitä, tupakoivat, asuvat kommuunissa tai yömajoissa, eivät käy pesulla, eivät omista pyykkikonetta, syövät eineksiä tai suoraan roskiksesta. Saattaa silti olla, että he eivät ole syntyjään pahoja eivätkä ihmishirviöitä. Ehkä heille kannattaisi toivoa raitistumista ja lapsille terveyttä.
Ehkä mä viestilläni ajattelin, että jos tällä palstalla on vaikka joku vastaavassa "elämän koulussa" aiemmin ollut ja siitä noussut niin mitä se ajattelisi jälkikäteen. Miten siinä tilanteessa voisi auttaa vai mitenkään? Jokin auttamishalu mulla heräsi osin jälkikäteen mutta olin täysin keinoton.
Kyllä se silti oli mulle silmät avaava näky. Tälläistäkö se joidenkin ihmisten elämä on. Olen Helsinkiin vasta vähän aikaa sitten muuttanut ja tämänkaltaiset ihmiskohtalot jääneet vieraiksi.
[quote author="Vierailija" time="04.05.2014 klo 08:23"]
Saattoi olla huono vitsikin?
[/quote]
Sitäkin mä toivoin ja mieheni myös illalla näin ehdotti.
ap
Asun suurkaupungissa ulkomailla mutta Helsingin metron nistit yms on kyllä tosi ahdistavia, täällä kodittomat juopot ei yleensä häiritse ketään. Helsingissä tosi aggressiivisia häiritsemään ja kommentoimaan muita metron matkustajia.
Toivottavasti tämä nainen ei ole oikeasti raskaana!
Sikiötä ei voi huostaanottaa, raskaana olevaa pakkohoitaa. Ei sille mitään voi. Ja se niiden narkkius ei tarttunut kosketuksesta lapsiisi.