Miltä tuntuu, kun joku valuttaa vettä turhaan?
Joillain ihmisillä on tapana avata hana ja kävellä toiseen huoneeseen hakemaan jotain. Tai he voivat avata hanan täysille, vaikka vettä tarvitsisi vain pienen tilkan. Miltä tämä sinusta tuntuu? Minulla tulee tosi levoton olo. Rintaa puristaa, enkä voi keskittyä mihinkään ennen kuin veden läträäminen loppuu. Vähän niin kuin joku kävelee ovesta sisään, mutta ei sulje ovea heti.
Kommentit (17)
tuntuu hyvältä... tiedän kuinka huonossa kunnossa suomalaiset vesiputket ovat ja niiden käyttäminen välillä pitkään täysillä on vain hyväksi vesiputkille... en myöskään ikinään ota hanasta lämmintä vettä vaan aina sitä kylmintä koska tiedän mitä sielä putkistossa asuu
Muakin ahdistaa! Ottaa päähän kun vettä valutetaan hukkaan. Itse jos joudun valuttamaan vettä kylmäksi (meillä on kannu jääkaapissa ettei joutuisi mutta joskus joutuu) pesen sillä haalealla vaikka lavuaaria ja tiskipöytää ettei sekään menisi hukkaan :)
[quote author="Vierailija" time="30.04.2014 klo 14:22"]http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013090117437555_uu.shtml
katso kyseinen linkki ap
t. 3
[/quote]
Hyyyyi! Käytetään pliis verorahat noiden uusimiseen! -ap
Kyllähän se jonkunverran äsyttää, itse oon viettänyt lapsuuteni OKT:ssa missä oma kaivo - ei kannattanu kauheasti lotrata ettei loppunu koko vesi.
Tuhlaaminen vaan on tyhmää. Samanlainen tunne tulee myös siitä kun joku heittää roskansa maahan, vaikka vieressä on roskakori. IDIOOTTIMAISTA
[quote author="Vierailija" time="30.04.2014 klo 14:24"]
Muakin ahdistaa! Ottaa päähän kun vettä valutetaan hukkaan. Itse jos joudun valuttamaan vettä kylmäksi (meillä on kannu jääkaapissa ettei joutuisi mutta joskus joutuu) pesen sillä haalealla vaikka lavuaaria ja tiskipöytää ettei sekään menisi hukkaan :)
[/quote]Meillä on kylmävesiautomaatti jääkaappipakastimessa. Ja saunassa meillä on ainalämmin kiuas, se säästää suihkuvettä, kun kukaan ei jää suihkuun lämmittelemään, vaan käy ottamassa pikkulöylyt.
Meidän 5 henkinen perhe kuluttaa omakotitalossa 110 kuutiota vettä vuodessa, lapset teini-ikäisiä tyttöjä. Pistäkääs paremmaksi.
[quote author="Vierailija" time="30.04.2014 klo 14:28"]
Tuhlaaminen vaan on tyhmää. Samanlainen tunne tulee myös siitä kun joku heittää roskansa maahan, vaikka vieressä on roskakori. IDIOOTTIMAISTA
[/quote]Öööö. Minä valutan kylmää vettä kotonani niin paljon kuin haluan, asun nimittäin ylimmässä kerroksessa ja aamuisin on pakko valuttaa jotta saa kylmää ja raikasta vettä. Kuumaa en tuhlaa ja ennakkovesilaskusta tuleekin aina puolet takaisin.
Joku päivä kuntosalilla repeän veden tuhlaamiseen ja käyn vääntämässä suihkulorottelijan suihkun kiinni :D
Meillä on spoleri kotona. Kylmän alkuveden voi kerätä kasveille. Tai huuhtoa sillä hiukset; ne eivät tunne lämpötiloja.
Ei tunnu miltään, vesilasku on kiinteä vaikka lorisis yötäpäivää.
En edes huomaa mitään lorottelua. Jos valuttaa niin kai siihen on joku hyvä syy.
rasittavaa, raivostuttaa naapurin 30min suihkut
Alkaa pissattaan.