Elämän raadollisuus, ystävän vaimo halvaantui 44v ja tarvitsee paljon apua. Käytännössä mies ei halua hoivata vaimoaan, mutta
Elämässä se on pakko, hoivakotiin ei riitä pisteet, kotihoito käy hoivaamassa ja hlö. kohtainen avustaja on. Onneksi kotihoito ei maksa, mutta ei sitä puolisoa vai dumpata muuta kuin avioeron kautta. Nyt se vissiin edessä.
Kommentit (5)
Kotihoito ja hlö kohtainen avustaja hoitavat häntä. Haluaako kumpikin jatkaa suhteessa? Pitäisikö miehen muuttaa omilleen ja jatkavat suhdetta kodin ulkopuolella. Jos mies ei pysty niin reilumpaa vaimolle että mies lähtee ja eroaa kuin jää siihen katkeroittamaan kummankin ja pahempaa.
Myötä- ja vastoinkäymisissä... Jos ovat naimisissa, nythän se katsotaan onko hän sanansa mittainen mies vai pelkkä skoijari.
Voihan avioliitossa silti elää omalla toiminnallaan. Toiselle on kova isku halvaantua ja elämä on kuitenkin tarkoitettu myös hänelle. On saatava elää niissä puitteissa inhimillisesti mitkä ovat mahdollisia.
Ei pidä jättää toista heitteille, terve ihminen on terve ihminen, se se on totuus.
Pariskunta tekee itse omat ratkaisunsa. Älä sekaannu muiden asioihin.