Olenko tosiaan ainoa joka kuivaa kylppärin lattian pyyhkeellä suihkun jälkeen?
Siis toki vedän eka lastalla niin kuivaksi kuin pystyn, mutta sitä märkää jää silti.
Kuivaan loput isolla kylpypyyhkeellä jolloin kylppärin lattia on niin kuiva ettei edes huomaisi että suihkussa on just käyty.
Syy tähän on se että inhoan mennä vessaan jos lattia on yhtään märkä ja kylppärin yhteydessä on myös wc. Meiltä löytyy toinenkin erillinen vessa, mutta se on yläkerrassa ja jotenkin siellä ei vaan tule käytyä ja tämä kylpyhuoneen yht oleva wc on siis sellainen mitä vieraatkin yleensä käyttää.
Äitini mielestä touhuni on ihan tyhmää ja pilaan pyyhkeet tällä tavalla (?). En kyllä ymmärrä miten, kun käytän kuivaamiseen muutenkin vain tiettyjä vanhoja erittäin karheita pyyhkeitä.
Olenko ainoa?
Kommentit (13)
Jaksoitpa pitkän stoorin kirjoittaa suihkusi jälkeisistä toimista.
No tuskin nyt oot kovin ainutlaatuinen.
Et! Ällöttää jos kylppärin lattialla on pisaroita suihkun jälkeen. Lastalla sitä ei vaan saa rutikuivaksi.
Minä pyyhin aina suihkun jälkeen lattian.
minä pyyhin lattian ja seinät rätillä siksi ettei jäisi kalkkijäämiä
niiden kuuraaminen pois on ikävää hommaa
En kuivaa rutikuivaksi, mutta enimmät pyyhkeellä.Meillä ei ole lastaa kylppärissä koska inhoan sitä että siivousvälineet ovat esillä. Kylppäriimme ei saa piiloon pitkävartista lastaa.
Jos käytät eri pyyhettä kuten kerroitkin.
No, jos niitä ei käytetä kuin sen lattian pyyhkimiseen niin mitä väliä, mutta muuten hyi hitto.
Toki kuivaan mutta en millään kylpypyyhkeellä vaan asiaan tarkoitetulla lattiapyyhkeellä
Vanhassa kämpässä tein myös noin juuri ku vessa oli samassa tilassa ku suihku. Joskus laiskuuttani jätin pyyhkeen vaan lattialle pöntön eteen. Vessaan tullessa nostin sen pois nii oli pöntön edessä tarpeeksi kuiva lattia
Kuivaatko sillä pyyhkeellä ensin itsesi ja sitten lattian vai toisinpäin.
Niin siis erillisellä kylpypyhkeellä jota käytetään vaan lattian kuivaamiseen eikä mihinkään muuhun. Miten tää jäi joillekkin epäselväksi?:D -Ap
Minä teen samoin. Lattiankuivaukseen käytetty pyyhe roikkuu ammeen reunalla.
Näinhän hotelleissakin toimitaan: oma pyyhe lattialla.
Ensin vähän ihmettelin, mutta tuo wc selittikin. Tekisin samoin, onneksi meillä on vessa erikseen, inhottaa se kostea pytynreunus, huurtunut peilikaappi ja kostuneet meikit yms...