G: Luettele tupakoittesi määrä tänänä ja miksi poltit
Kommentit (20)
Kaikki syyt olla lopettamatta ovat tekosyitä. Vaihdetaanko palstan läskiviha uuteen teemaan? Tupakkavaino alkakoon!
Nyt en polta, olen raskaana. Normaalisti poltan yhden tupakan viikossa. Kuten Gwyneth Paltrow. Rentouttaa ja tulee hyvä mieli, kuten lasillinen viiniä. Ei vaikuta terveyteen mitenkään tuo määrä.
Olen polttanut tänään yhden savukkeen, koska olen riippuvainen nikotiinista. Olen ollut jo kuusi vuotta.
[quote author="Vierailija" time="20.04.2014 klo 11:09"]Nyt en polta, olen raskaana. Normaalisti poltan yhden tupakan viikossa. Kuten Gwyneth Paltrow. Rentouttaa ja tulee hyvä mieli, kuten lasillinen viiniä. Ei vaikuta terveyteen mitenkään tuo määrä.
[/quote]
Jos yksi tupakka ei vaikuta MITENKÄÄN terveyteen niin miksi raskaana ollessasi et polta? Eihän se mitenkään vaikuta.
Seitsemän on tainnut mennä..kahvin kera, ei sentään oluen kera koska en juo, tosin vähän kahvia kerrallaan ja maistuihan ne molemmat.
Varmaan 10 koska olen koko aamun korjannut kaaraa pihalla ja kironnut ukon alimpaan helvettiin :(
Normipäivänä poltan n.5 tupakkaa, hyvin vähennetty alkuvuoden 2 askista :)
Eilen join yhden siiderin ja poltin 3. Olen lopettanut pari viikkoa sitten, toivottavasti tää retkahdus ei nyt pilaa hyvää alkua :(
[quote author="Vierailija" time="20.04.2014 klo 11:46"]Eilen join yhden siiderin ja poltin 3. Olen lopettanut pari viikkoa sitten, toivottavasti tää retkahdus ei nyt pilaa hyvää alkua :(
[/quote] Niin ja tää oli siis yöllä, tän päivän puolella
Yksi aski, eli 20 tupakkaa menee päivässä, ja olen polttanut 6 vuotta, vaikka olen vasta 19 vuotta..:(
0, koska minulla on krapula. Muutenkin yritän vähentää polttamista. Ennen meni noin aski päivässä ja nykyään 3. Toivottavasti onnistun pian lopettamaan kokonaan.
Tähän perään pitäisi nyt sitten ruveta ilkkumaan kuinka mitään sympatiaa on turha anella, kun itse olette oksettavan tapanne aloittaneet ja ihan on motivaatiosta kiinni, että sen myös lopetatte. Miten ei irtoa... Jatkossa kuvittelen jokaiseen läskihaukkuketjuun tilalle sanan tupakointi.
[quote author="Vierailija" time="20.04.2014 klo 11:53"]
ihan on motivaatiosta kiinni, että sen myös lopetatte
[/quote]
Etpä näköjään tunne addiktiota kovinkaan hyvin.
0. Tänään menee varmaan 2-3, olen porukoilla kylässä niin en viitsi täällä tuprutella.
Yhden, aamukahvin kanssa. Kohta voisin mennä toiselle, päivästä riippuen poltan noin 5-10 savuketta. Joskus on mennyt aski päivässä, mutta en halua tupakoida lasten nähden joten mahdollisuuksia on lähinnä varhain aamulla/myöhään illalla ja työmatkoilla. Tosin en halua polttaa muutenkaan kenenkään hengitysetäisyydellä, joten työmatkallakin tilaisuuksia on rajoitetusti. Työpaikka on savuton, siellä en polta. En lopeta koska rakastan omia hengähdyshetkiäni ja sitä tunnetta, mikä tupakoinnista tulee.
Kolme olen tainnut polttaa tähän mennessä ja pian taidan polttaa neljännen, hyvän espresson kanssa. Poltan, koska se on hyvää.
0, koska lopetin 4 vuotta sitten :) Kehuskelen tällä minkä ehdin, koska siinä lopettamista edeltäneessä ajassa ei ole kyllä mitään hienoa.
0 on ollut luku jo noin viimeiset 18 vuotta ja sitäkin ennen max. noin 6 viikonloppuna.
sähkötupakkaa menee 1,6-3,3 ml päivässä yleensä.
Olen polttanut kohta neljä vuotta joista kolme tavallista tupakkaa.
Lopettaminen mielessä mutta tuntuu vaikealta, siirryin kuitenki sähkötupakkaan.
0. Yritän lopettaa, mutta teen sen vähentämällä. Tänään kuluu arviolta 10.