Kirkon perheneuvonta ei auttanut
Pari vuotta sitten suhteemme oli siinä tilassa että halusin erota miehestäni. Tässä kaupungissa kunta on ulkoistanut parisuhdeneuvonnan pelkästään seurakunnalle. Kävimme puhumassa keski iän ylittäneelle kivikasvoiselle miehelle useita kertoja. Keskustelu meni syyttelyksi ja keskusteluyhteyttä ei syntynyt. Tämä parisuhdeneuvoja ei antanutbyhtään neuvoa tai ratkaisumenetelmää näiden istuntojen aikana! Hän istui ja kuunteli. Ero tuli.olin pettynyt ns. Terapian antiin. Yhtä tyhjän kanssa! Myös psykoterapiassa on näitä istujia ja tuijottajia. Tympii tuollainen neuvonnan taso! Onko muilla kokemuksia?
Kommentit (18)
Se tyhjän istuminen ei maksanut mitään. Täällä ei kunnollisia yksityisiä olekaan. Ap
Tuttu pariskunta haki myös apua parisuhteeseensa kirkon neuvonnasta, heille ehdotettiin että nainen voisi vaikka stripata niin suhde virkistyy..
Tottakai se on maksanut, vaikkette itse olisi maksaneet mitään.
Kuulostaa tutulta. Englanniksi internetistä löytyy paljon artikkeleita, joissa arvioidaan, miksi pariterapia voi olla vaarallista. Syynä väärä terapiatyyli ja osaamaton terapeutti.
Pariterapian pitäisi olla PARIterapiaa, ei yksilöterapiaa. Terapeutin pitäisi onnistua rakentamaan positiivista vuorovaikutusta parin välille, kiinnittää huomio positiivisiin tunteisiin ja luoda toivoa. Ikävissä asioissa vellominen ruokkii kriiittistä kehää terapian ulkopuolellakin.
Meillä terapeutti aina voivotteli, että miten jaksatte riidellä ja analysoi niin perusteellisen tarkkaan jokaista asiaa, mutta mitään käytännön neuvoja ei tullut. Paitsi että ette voi jatkaa noin:) Sitten lopulta meidän tempperamentit olivatkin jotenkin yhteensopimattomat. Jep. Todella tasokasta terapiaa:)
Me olimme menossa kirkon perheneuvontaan.
Jo sopimusta tehdessä vanhahko neuvojatäti puheli pehmoisia, vaikutti ettei ymmärtänyt normaalia puhetta ollenkaan, ja kaiken lisäksi alkoi puhua lastensuojeluilmoitusten tekemisestä ja kuinka se olisi omaksi parhaaksemme, vaikka varsin kahdenväliseen asiaamme eivät lapset liittyneet mitenkään :D
Olimme ihan puulla päähän lyöyjä tämän ihmisen kohtaamisesta ja päättelimme, ettei hän pystyisi meitä mitenkään auttamaan. Kiitimme ja kättelimme, lähdimme pois. En oikein tiedä, kenelle tuo palvelu on suunniteltu. Ei ainakaan tavallisille täysjärkisille pariskunnille.
Luulisi, että jokainen pariterapiaan menevä on tietoinen, että muutos on välttämätön. Silti terapeutti kokee asiakseen voivotella ja kauhistella suhteen tilaa herätelläkseen pariskuntaa.
Itsellä on ihan hyvä kokemus. Vaikkakin ero tuli. Meillä oli 2 terapeuttia aina istunnossa, mikes ja nainen. Seurakunnan palvelu tämäkin oli.
Minua ärsytti se kertakaikkinen vadtavuoroisuuden puute sen ns. Terapeutin kanssa! Jos hän ei ole valmis mihinkään ratkaisukeskeiseenbtyötapaan niin hän on ns. Leipäterapeutti ja lisäksi väärässä ammatissa! Riidellä me osasimme kahdestaan myös kotona, ei siinä ollut ongelmaa. Olisimme tarvinneet neuvoja miten tilannetta muutetaan paremmaksi. Näköjään muillakin ollut negakokemuksia. Esimerkki asiasta joka kunnan näkökulmasta on järjestetty mutta ei toimi käytännössä lainkaan eivätkä valvo toiminnan laatua mitenkään. Herkässä asiassa ei ihmiset lähde asiasta valittamaan koska itsepähän ovat sössineet suhteensa. Surkea perheneuvonta voi jatkua näin vuosikymmeniä.ap
Mikä koulutus niillä neuvojilla on?
Mikä koulutus niillä neuvojilla on?
tämä ukko oli pappi ja lisäksi erityistason paripsykoterapeutti. Ei kyllä siltä tuntunut. Ehkä oli koulutuksen saanut 1960 luvulla ja jäänyt kouluttautuminen siihen.ap
[quote author="Vierailija" time="19.04.2014 klo 09:22"]
Minua ärsytti se kertakaikkinen vadtavuoroisuuden puute sen ns. Terapeutin kanssa! Jos hän ei ole valmis mihinkään ratkaisukeskeiseenbtyötapaan niin hän on ns. Leipäterapeutti ja lisäksi väärässä ammatissa! Riidellä me osasimme kahdestaan myös kotona, ei siinä ollut ongelmaa. Olisimme tarvinneet neuvoja miten tilannetta muutetaan paremmaksi. Näköjään muillakin ollut negakokemuksia. Esimerkki asiasta joka kunnan näkökulmasta on järjestetty mutta ei toimi käytännössä lainkaan eivätkä valvo toiminnan laatua mitenkään. Herkässä asiassa ei ihmiset lähde asiasta valittamaan koska itsepähän ovat sössineet suhteensa. Surkea perheneuvonta voi jatkua näin vuosikymmeniä.ap
[/quote]Tuo on pelkästää kunnan piilotukea seurakunnalle, ne terapiassa kävijät ovat vain välttämätön paha.
Onko ap:lla ajatus, että parisuhdeterapiassa käyminen automaattisesti ehkäisisi avioerot?
[quote author="Vierailija" time="19.04.2014 klo 09:41"]Onko ap:lla ajatus, että parisuhdeterapiassa käyminen automaattisesti ehkäisisi avioerot?
[/quote] Ei, vaan että terapeutti tekisi jotain palkkansa eteen eikä istuisi ja kuluttaisi aikaa!
Ei mitään koulutusta kun olen kuunnellut joitakin terapiassa käyneitä. Herätkää - nauttivat vain kun saavat katsoa ja kuunnella muiden ahdinkoa. Tuon takia en kuulu kirkkoon enään.
Kyllä ev.lut. seurakunnan perhe/pariterapian työntekijät ovat ihan alalle koulutettuja. Tyyli ja terapian taso varmaan vaihtelee paikkakunnittain, terapeutista riippuen, ihmisiä ja omia persoonia hekin ovat.
Itse olen kuullut useamman parin kokemuksia erään kaupungin seurakunnan pariterapiasta eikä keneltäkään hyvää. Kaikki neljä paria ovat eronneet eikä kukaan kokenut saavansa minkäänlaista apua/tulleensa kuulluksi/kohdatuksi.
Miksi menette sinne? Sehän on kirkon juttuja. Kirkko on siihen kuuluville eli jäsenille.
Menkää yksityiselle sillä,rahalla minkä säästätte kirkollisveroista.
Tuo on vain helppoa rahaa seurakunnalle. Vaikeuksissa olevat ihmiset eivät hae oikeutta kohtaamilleen lisävaiksille, heidän avullaan on helppo lypsää vastikkeetonta julkista rahaa.