Millaista lapsilaumaa toivoisit?
Millaista lapsikatrasta toivoisit, jos saisit itse vapaasti valita? Eli kuinka monta lasta, mitä sukupuolta ja missä järjestyksessä?
Itse toivoin aina ainakin kaksi lasta. Toiveissa oli tyttö ja poika, joista esikoinen olisi poika. Toiveeni toteutui ja näin tapahtui. Tämän jälkeen olen saanut vielä kaksi poikaa lisää. Eli itselläni on neljä lasta: poika, tyttö, poika, poika(tosin tämä pienin on vasta ultraajan vahva veikkaus, eli se nyt ei ihan 100%varma ole ;) ). Neljännestä oli hieman ristiriitaiset ajatukset, kun mietin toivoisinko enemmän tyttöä, jotta olisi tasaparit vai poikaa, jotta kuopuksella olisi hyvin pienellä ikäerolla samaa sukupuolta oleva sisarus. Molemmat vaihtoehdot ihania ja kummassakin omat hyvät ja kiehtovat puolensa, joten en koskaan tullut mihinkään lopputulokseen neljännen kohdalla kumpaa toivoisin toista enemmän :)
Kommentit (8)
Sellaista hiljaista ja hyväntuulista :)
Minulla on 2 poikaa ja 1 tyttö.
Olisi kiva, jos olisi kaksi molempia. :)
Totta! Tuon takia itsekin ehkä aluksi toivoin neljännestä tyttöä. Mutta sitten taas toisaalta pienet veljekset on varmaan tosi hauskat ja kiva saada:) Ikäeroa siis mulla pienimmillä pojilla hieman reilu vuosi. Jos tämä nuorin nyt siis vielä synnyttyäänkin on ultran mukaisesti poika. Kovasti muistuttaa sitten ainakin veljeään samoissa vaatteissa jonkin aikaa ;) Tyttö olisi hieman enemmän toivonut pikkusiskoa.
Hmmm. Ehkä kolme kiharapäistä hyväkäytöksistä poikaa. Nyt on yksi, mutta voi olla että enempää ei tule. Ei ole ainakaan suunnitelmissa ja sen näyttää aika onko joskus hyvä hetki toiselle lapselle. Kolmannelle tuskin on.
Meillä on neljä lasta (tyttö, poika, poika, tyttö) ja vähän vielä haikailisin yhtä... Mutta taitaa jäädä haaveiluksi, itsellä ikää jo 36v. Ihania lapsia ja ihanaa, kun nuorimmainen on tyttö. Kolme poikaa perätysten olisi ollut liikaa vauhtia ja vaarallisia tilanteita... :D
Itsekin haaveilisin kenties vielä yhdestä. Eli viidennestä myös, jonka toivoisin sitten olevan tyttö, jolloin olisi kolme poikaa ja kaksi tyttöä :) Mutta saapa nähdä kuinka käy..tuleeko viidettä lainkaan ja jos, niin kumpaa sukupuolta. Opiskelutkin pitäisi loppuun käydä jossakin välissä, kun nyt jo 10-vuotta yliopiston kirjoilla ollut (tosin tähän sisältyy kaksi eri tutkintoa, joista toinen jo valmis) ja viime silaus vielä uupuisi. Tai sitten tyydyn nykyiseen tutkintooni/ammattiini ja keskityn lapsiin :)
ap