Mitä kaikkea pakkasit sairaalakassiin?
Synnyttämään lähtiessä siis. Oliko joku, joka olisi pitänyt ehdottomasti olla mukana, tai joku jolla et tehnyt mitään? Olen nyt pakkaamassa sairaalakassia, kun tänään alkoi viikko 37. Eihän sitä tiedä, tuleeko pikalähtö :)
Kommentit (17)
Mulla oli ristipistotyö, olisi voinut olla isompi. Ja liian pienet kotiutumishousut itselleni. Vauvalle oli liian isot vaatteet.
Äitiyskortti (vai mikä se nyt sitten onkaan), kännykkä ja vesipullo. Nuo olleet mukana kaikkien kolmen lapsen kohdalla,
Pakkasin kaikkea turhaa, loppujen lopuksi taisin käyttää vain hammasharjaa ja villasukkia. Mies toi vauvan vaatteet ja turvakaukalon kotiutumispäivänä. Ei sinne kannata omaisuutta pakata.
Asia mistä ei koskaan kerrota, synnytyksen jälkeen kakka on todella tiukassa. Ei koskaan ennen ollu niin kovaa ummetusta. Mun sairaalassa oli aina kuivattuja luumuja tarjolla mutta seuraavalla krrralla otan mukaan jotain jytympää
Neuvolakortti, kamera, miehelle evääksi keksejä ja pillimehua, ristikkolehti ja kynä. Omat ja lapsen vaatteet on toisessa laukussa, mies tuo ne sitten kun ollaan kotiutumassa. Nyt viikkoja 38+3, enää ei tartte kauan odottaa :)
En ole vielä pakannut, juuri alkoi 39. viikko. Kiitos siis ap tästä keskustelusta, voin itsellekin ammentaa ideoita ;)
Omia vaatteita oli mukana, mutta ei niitä tullut pidettyä kun sairaalan vaatteet oli niin käteviä. Hikoilin niin paljon että vaihdoin usein vaatteita ja lakanoita, liinavaatevarastosta hain aina puhtaan satsin. Liivinsuojat oli minulla turhia. Meikattua ei tullut kertaakaan. Kaikki aika meni vauvan hoitoon, syömiseen ja nukkumiseen. Ota puhelin, hammasharja ja suihkussa käyntiin tarvittavat purnukat, sekä äitiyskortti. Kamera.
Mä ainakin sain ummetukseen lääkkeitä kun pyysin. Oli kyllä juhlaa toisen synnytyksen jälkeen kun kakka tulikin ihan ilman ongelmia :D sori OT
Mä ainakin sain ummetukseen lääkkeitä kun pyysin. Oli kyllä juhlaa toisen synnytyksen jälkeen kun kakka tulikin ihan ilman ongelmia :D sori OT
Ummetus on todellakin ongelma. Jos otat herkkuja, laku on parempi vaihtoehto kun suklaa mahan kannalta.
Mä otin omat kipulääkkeet, en jaksanut anella hoitajilta.
Suklaata ja mustikkakeittoa. Edellinen synnytys oli sen verran pitkä ja voimia vievä että vannoin että seuraavalla kerralla otan suklaata ja mustikkakeittoa mukaan.
Tässä tosi hyvä ja pitkä lista:
http://mutsimatskua.blogspot.fi/2013/10/sairaalakassi-check.html?m=0
Minulla oli perushygieniakamppeet (deodorantti, hammastahna ja- harja, rasvaa, bepanthenia, sampoo ja hoitoaine, harja ja hiuslenkkejä), liivinsuojia, kahdet imetysliivit ja liivinsuojia, vesipullo, suklaata ja pillituoremehua synnytystä varten, kevyttä lukemista, kamera ja puhelin sekä puhelimen laturi, kolikoita pysäköintiä ja automaatteja varten. Ja kotiinpaluuvaatteet.
Kotona odotti toinen laukku, jossa oli vauvalle kotiutumisvaatteet.
Meikit ja suoristusrauta oli mulla ne joita tuli lähinnä käytettyä :D
Aion tällä kerralla pakata mukaan Movicolia.