Sain tietää raskaudesta foolihapon kannalta liian myöhään
Ja nyt pelottaa mahdolliset vauriot. Onko kokemuksia jakaa raskaudesta, jossa foolihapon käyttöä ei olisi ollut?
Kommentit (18)
Eiköhän meidät kaikki yli kolmekymppiset ole puskettu tähän maailmaan ilman foolihappolisiä.
Varmaan jokunen vammautui sen puutteen vuoksi, mutta suurin osa syntyi terveinä. Todennäköisesti sinunkin lapsesi syntyy terveenä.
Olethan sitä ruoastakin saanut. Ja ennenkin syntyi terveitä lapsia vaikka ei foolihappolisää syötykään.
Jos syöt monipuolisesti/terveesti niin ei liene pelkoa siitä että ois vakava foolihappovajaus.
Vierailija kirjoitti:
Eiköhän meidät kaikki yli kolmekymppiset ole puskettu tähän maailmaan ilman foolihappolisiä.
Varmaan jokunen vammautui sen puutteen vuoksi, mutta suurin osa syntyi terveinä. Todennäköisesti sinunkin lapsesi syntyy terveenä.
Niinpä. Sain lapset 1990- luvulla enkä kertaakaan kuullut sanaa foolihappo.
Vierailija kirjoitti:
Hä? Foolihappoa taitaa olla jonkin verran raskaanaoleville tarkoitetussa vitamiinilisässä. Tätä lisäravinnetta suositeltiin ekassa/tokassa neuvolassa ja söin sitä silloin tällöin kun maha oli niin sekaisin muutenkin. Ihan normi lapsi tuli :D
Niin on, mutta en siis ollut tietoinen raskaudesta aiemmin (iloinen yllätys kyllä tämä) joten en ole siis syönyt raskaudenajan vitamiineja.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Olethan sitä ruoastakin saanut. Ja ennenkin syntyi terveitä lapsia vaikka ei foolihappolisää syötykään.
Aah, kiitos tästä!
Pää on hyvin pyörällä yllätysraskaudesta, joten en ehkä ajattele kovin järkevästi atm
Toki foolihappo ehkäisee selkärankahalkiota mutta ei automaattisesti tarkoita, että sellainen tulisi vaikket olekaa tuota syönyt. Lapsia syntyy jatkuvasti alueilla joilla äitien ravitsemus on todella surkeeta kaikin puolin ja siltikin myös heistä suuri osa syntyy terveenä.
En todellakaan halua pelotella, mutta kun kokemuksia kysyttiin, niin olen ollut raskaana kolmesti. Kaksi raskautta päättyi melko varhaiseen keskenmenoon (rv 6+5 ja 8+5), ja tällä hetkellä kolmas raskaus menossa, rv 20 ja rakenneultrassa näkyi terve tyttö.
Ensimmäisen raskauden aikana en syönyt foolihappoa, toisen raskauden aikana söin foolihappoa mutta en kuitenkaan syönyt sitä ennen raskautta, ja nyt tämän raskauden aikana söin foolihappoa 3 kk ennen raskautumista ja jatkan sitä edelleen.
En tiedä, onko nimenomaan foolihapon puute aiheuttanut kaksi keskenmenoani, mutta tällainen kokemus minulla.
Täh? Mä en nuorena kun sain ekan lapsen tajunnut syödä mitään vitamiineja/ravintolisiä (paitsi kalsiumin ja D-vitamiinin aloitin raskausviikolla 30 lääkärin pitäessä siitä puhuttelun, aiemmin en ollut tiennyt) ja olin vielä tosi hoikkakin. No ihan terve lapsi sieltä tuli :D Nykyään 28-vuotiaana syön kyllä kaiken maailman ravintolisät vaikken raskaana olekaan.
Onko kellään tietoa, näkyykö nt-ultrassa mahdolliset vauriot, jos niitä on tullut?
Lapset s. 2011 ja 2013, enkä kummassakaan syönyt mitään foolihappo tai muita ravintolisiä. Normaalia ruokaa söin ja oletan saaneeni siitä kaiken tarpeellisen, koska niin hienot ja terveet lapset on.
Minulla on siis aina ollut hyvin epäsäännöllinen kierto, josta johtuen en osaa ihmetellä kuukautisten puuttumista. Olot sai kuitenkin tekemään raskaustestin. Neuvolassa tätä kiertoani ei tunnuttu noteraavan ollenkaan, vaan th laski raskauden edellisistä kuukautisista *facepalm* joten nyt sitten olen menossa nt-ultraan "edellisten kuukautisten mukaan"
Suositus hedelmällisessä iässä oleville naisille 400 mikrogrammaa vuorokaudessa.
Foolihappolisän lisäksi on turvattava folaatin riittävä saanti koko raskauden ajan monipuolisella, runsaasti kasviksia ja täysjyväviljaa sisältävällä ruokavaliolla.
Eniten folaattia saadaan täysjyväviljasta, tummanvihreistä kasviksista, palkokasveista, hedelmistä ja marjoista. Myös maitovalmisteista saadaan pieniä määriä folaattia.
Ruokasuosituksen mukaisesti koostetuista aterioista saa runsaasti folaattia.
https://thl.fi/fi/web/elintavat-ja-ravitsemus/ravitsemus/ravitsemussuos…
Vierailija kirjoitti:
Onko kellään tietoa, näkyykö nt-ultrassa mahdolliset vauriot, jos niitä on tullut?
Foolihapon puutos aiheuttaa keskenmenon jo varhaisessa vaiheessa. 7. raskausviikkoon mennessä hermostoputki sulkeutuu. Lapsihan on vammainen tai kuolee, joten kyllähän sen havaitsee. Folaattia saa myös ruoasta.
Ap, syötkö noita foolihappoa sisältäviä ruoka-aineita? Täysjyväviljatuotteita, vihreät kasvikset (ei kurkku), marjat, maitovalmisteet?
Kajahtaneiden ei kannattaisi harrastaa seksiä ilman ehkäisyä.
Aika paljon on lapsia syntynyt tähän maahankin ilman foolihappolisiä :D
Hä? Foolihappoa taitaa olla jonkin verran raskaanaoleville tarkoitetussa vitamiinilisässä. Tätä lisäravinnetta suositeltiin ekassa/tokassa neuvolassa ja söin sitä silloin tällöin kun maha oli niin sekaisin muutenkin. Ihan normi lapsi tuli :D