Annatteko viikin meikata? Vai vasta kuukin tai seiskan?
Kommentit (16)
Meillä 12-v käyttää kynsilakkaa. Ei vielä meikkaa (ei ole tietääkseni halunnukaan)
Viikki = viidesluokkainen, kuukki = 6. lk, seiska = 7. lk
jne.
Kynsilakkaa sai käyttää jo 5-v alkaen. Tyttö harrastaa tanssia ja esiintymisiin pitää aina laittaa esiintymismeikki, näin ollut 6-vuotiaasta lähtien. Juhliin on saanut laittaa neutraalin väristä huulikiiltoa + luomiväriä 3 luokkalaisesta lähtien (neutraalilla tarkoitan lähellä omia värisävyjä olevia värejä, ei näytä meikatulta)
Voi lässylässynlää näitä nimityksiä. Oikeasti, aikuiset ihmiset!
Meillä ei kuudesluokkalainenkaan meikkaa.
Meillä 5-vuotias käyttää kynsilakkaa säännöllisen epäsäännöllisesti.
Meikkiä sitten joskus siinä yläasteen kynnyksellä, huulikiiltoa ehkä aiemmin.
[quote author="Vierailija" time="26.03.2014 klo 14:48"]
Viikki = viidesluokkainen, kuukki = 6. lk, seiska = 7. lk
jne.
[/quote]
Ok. Aina oppii uutta. Missä näin? Nevö höörd.
Viikki ja kuukki, ai jestas. Miksi ei sitten seikku, kakki ja ykki?
Eivät nämä nimitykset ole mitenkään aikuisille sopimattomia. Ihan normaalia, vuosikymmeniä vanhaa Keski-Suomen murretta.
Itse taisin kokeilla kajaaleja sun muita jo vitos-kutosluokkalaisena. Ihan normaali musta tuli, hirveistä hevilookeista huolimatta.
Seiska, kasi, ysi.
t. jyväskyläläinen
Ykki, kakki, kokki, nekki, viikki, kuukki, seekki, kaakki, yykki, kyykki :)
Ihanan suloista hihihiii..
Aika monta kertaa piti lukea tuo otsikko ennen kuin ymmärsin mitä siinä kysytään :)
Vähän aikaa piti miettiä, että mikä ihmeen viikki :D
[quote author="Vierailija" time="26.03.2014 klo 15:03"]
Seiska, kasi, ysi.
t. jyväskyläläinen
[/quote]
No miksi näin? Miksi ei tosiaan seikki, kakki ja ykki? Tai jotain sinnepäin.
Aika järkkyjä.
No ei todellakaan saisi "viikki" meikata, paitsi esiintymiseen. Ei kouluun. Koulun discoon ja perhejuhliin saisi laittaa huulikiiltoa. Kouluun saisi meikata enemmän vasta yläkoulussa, valistuksen ja jonkinlaisten rajoitusten kera - esim ei missään tapauksessa päivittäistä meikkivoiteen käyttöä ja huolelliset puhdistukset iltaisin.
Kantaani on pääsyynä lapsen ihon hyvinvointi ja hygienia. Itse aloin meikata raskaasti yläkouluun päästyä ja akne sai siitä pahasti tuulta purjeisiin. Äitini ei osannut neuvoa oikeanlaisia meikkaus- ja puhdistustapoja, vaan yritti estellä esim kasvojen vesipesua ja suositella pelkästään jotain laaduttomia puhdistus"maitoja" ja pumpulipyyhkimistä. Ei pysynyt akne hallinnassa ei.
Mikä on viikki tai kuukki?
Seiska? 7-vuotias? Ei en anna. Kynsilakkaa saa laittaa joskus jos haluaa.