Miten olette valmistautuneet siihen, että Suvi Teräsniskan "Hei mummo" soi kohta joka tuutista?
Kommentit (10)
En tunne ko. kappaletta, mutta oletan että on näitä suomalaisia ranteet auki -joululauluja. Eilen vahingossa kuulin jo jonkun laulun jossa joku yksinään odotteli vieraita turhaan. En voi käsittää tätä depressiojoululaulugenreä, ilon ja valon juhla talven pimeydessä hei?!
Päätin että mielummin kuuntelen vaikka niitä amerikkalaisia renkutuksia kuin näitä mummo yksin kyynel silmäkulmassa kissa vain seuranaan vaan onhan sentään joulu.
ostin korin kossua ja yritän puuduttautua. Pelkotila päällä jo valmiiksi tuosta.
Joo. Kaukosäädin jo valmiiksi pöydällä kanavan vaihtoa varten. Kauhee biisi.
Suljen radion ja television kolmeksi kuukaudeksi, eiköhän Suvi ole hiljentynyt siihen mennessä.
Tämä on kyllä karmeimpia joululauluja ikinä.
Ei sitä soiteta, sehän houkuttelee rikkomaan koronamääräyksiä. Kyllä mummo pärjää yksin joulun, kuten 364 muuta päivää vuodessa.
Myös minä tykkään hilpeistä ameriikkalaisista joululauluista joulun odotusaikaan.
Mutta jouluna haluan perinteiset, jo kansakoulusta tutut laulut.
En voi käsittää miksi lapsenlapset vuodesta toiseen porhaltavat valmiiseen joulupöytään, minkä antimet mummo on eläkerahoistaan pihistämällä kokoon keittänyt ja paistanut. Sitten syödään mahat täyteen ja lähdetään menemään. Mummo jätetään kaksin likaisen astiapinon kanssa. Hyvää joulua!
Toi on kyllä todella kamala joululaulu.
En kuuntele Kansanradiota.