Miehellä ei kyllä ole hajuakaan mitä on ARKI lapsiperheessä
Aloin tässä oikein miettiä että milloin mies on esim.
-tehnyt lumityöt,ajanut nurmikon,haravoinut,kerännyt koiranpaskat pihasta
-katsonut jääkaappiin,tehnyt kauppalistan ja käynyt kaupassa
-maksanut laskuja tai ylipäätään avannut niitä kirjeitä
-pessyt pyykkiä,vienyt roskat,hakenut postit
-ottanut lapsille vaatteet kaapista ja pukenut ne
-tsekannut onko lapsille ruokaa kaapissa ja vauvalle vaippoja
-huomioinut onko meillä vessapaperia,pyykkiainetta,koiralle ruokaa tms
-tyhjentänyt tai täyttänyt tiskikonetta
-sanomattakin selvää että lasten lääkärit ja neuvolat ei voisi vähempää kiinnostaa eli mun vastuulla nekin.
-huolehtinut lämmityssäädöistä,vesimittarin lukemisesta,patterien ilmauksesta
Ja tosiaan,hommasin jo oman asunnon.Nyt kun itsekin palasin työelämään niin HIEMAN liikaa alkoi hommaa olla meikäläiselle yksin omakotitalossa!
Kommentit (4)
No enpä tee enää ja nauran partaani kun se tajuaa itse miten kädetön oikeasti on arjen asioissa :D Vituttaa silti kun homma tuollakseksi ajautui vuosien varrella..ap
Miehesi muuttaa kerrostaloon ja pakon edessä miettii, miten kotitöistä pääsee mahdollisimman helpolla. Sitten hän asettuu rutiiniin, jossa kaikki välttämätön tulee tehtyä ja aikaa jää myös levolle ja harrastuksille. Useimmille miehille tämä tapahtuu ikävuosien 18 ja 22 välillä, kun muutetaan omilleen, muitta joillekin itsenäistyminen tapahtuu myöhemmin.
Jos kuvittelet, että miehesi ei selviä yksin, saat pettyä pahemman kerran.
[quote author="Vierailija" time="19.03.2014 klo 22:44"]
No enpä tee enää ja nauran partaani kun se tajuaa itse miten kädetön oikeasti on arjen asioissa :D Vituttaa silti kun homma tuollakseksi ajautui vuosien varrella..ap
[/quote]
Mites se nyt niin kädetön on, jos kerran on aikaisemmin niitä hommia hoitanut.
Tietenkään mies ei tee mitään noista, jos sillä on oma pikku kotipiika joka tekee. Mies on fiksu ja pääsee helpolla. Nainen on edelleen se parisuhteen typerys, joka tekee ja tekee ja tekee. Ja valittaa, mutta tekee. Ainoa ratkaisu on oikeasti jättää se mies, sitten sen on pakko tehdä itse, tai etsiä taas joku uusi pompotettava, jonka se kyllä löytää, koska suurin osa naisista on alistujia.