Olenko rasisti?
Olen adoptoitu vauvana Turkista Suomeen ja olen aina tuntenut vetoa vain suomalaisia miehiä kohtaan. En tunne vetoa syntymä ilmansuunnaltani kotoisin oleviin, "minun kaltaisiini" miehiin. Olen myös turkkilaiset geenit omaavaksi aika tumma, enempi vaalean intialaisen/pakistanilaisen näköinen. Olenko siis rasisti, kun sytyn vain suomalaisista miehistä?
Kommentit (5)
Et tuon syyn takia, mutta luultavasti sinulla, kuten lähes kaikilla muillakin on joitakin rasistisia ennakkoluuloja.
Et ole. Ei noin tumma voi olla rasisti. Vain vaaleaihoiset voivat olla rasisteja.
En ole. Muttavastustan taakkamaahanmuuttoa. Kaikki tulijat ei ole samasta muotista.
Vierailija kirjoitti:
Et tuon syyn takia, mutta luultavasti sinulla, kuten lähes kaikilla muillakin on joitakin rasistisia ennakkoluuloja.
Ei ole ennakkoluuloja. Puhun ihan fyysisestä vetovoimasta, en kulttuurilliseen jne liittyvästä. Pitkä, vaaleasilmäinen, ihanakasvoinen, miehekäs kroppa. Minun tyyppini.
Ap
Erikoinen näkemys rasismista. Tuolla kuvauksella et tietenkään ole. Onhan ihmisillä vaikka millaisia mieltymyksiä. Moni suomalainen mies on kiinnostunut vaikkapa aasialaisista naisista tai jostain muusta etnisestä ryhmästä. Samoin joillakin naisilla on erilaisia mieltymyksiä vaikkapa latinoihin.