Kysymys perheellisten (1-2 lasta) asumiseen liittyen
Tai oikeastaan kaksi kysymystä. Kysymys siis 1-2 lapsen vanhemmille pääasiassa. Saa muutkin vastata tai sanoa mielipiteensä.
1. Kumman valitset mielummin (olettaen että maksavat saman verran);
a) uusi rivitalo/paritalo/kerrostalo. Alle 100m2. Eli tilaa niukasti, mutta pinnat uudet ja itse valitut ja hienot.
b) vanha omakotitalo. 120-200m2. Tilaa ruhtinaallisesti. Piha valmis ja näköestettä tielle/muiden tonteille. Pinnat vanhoja, toki pikku hiljaa voisi alkaa remppaa tekemään säästämällä.... huone kerrallaan.
2. Kumman valitset mielummin;
a) omakotitalo (uusi tai vanha) lähiössä/kaupungissa. Naapureita löytyy ihan vierestä. Lapsille piha missä leikkiä. Toki pinta-alaa sen verran että töiden jälkeen on aina jaksettava tehdä jotain ylläpitosiivousta ja remppaa yms puuhaa riittää. Nurmikko kesällä/talvella lumityöt.
b) kerrostalo (70-80neliötä) kaupungissa. Palvelut lähellä. Tilaa on niukasti. Tämän lisäksi lyhyen automatkan päässä talviasuttava vapaa-ajan asunto. Arkena siis elämää kaupungissa ja viikonloput ja lomat mökillä.
Tällä hetkellä asumme omakotitalossa ja mielikuvitus lentelee haaveissa.
Kokemuksia ja mielipiteitä! Miltä vaihtoehdot kuulostavat?
Kommentit (5)
Vastaan 1=a ja 2=b
Mikään ei ole ärsyttävämpää kuin ison omakotitalon ylläpito. Meillä 160 neliötä. Talo uudehko (vm2004) mutta nyt alkaa jo näyttää vanhalta. Ollaan rempattu pikkuhiljaa ja kylppäri ja keittiö olisi seuraavaksi. Lapset jo teinejä eikä heitä juuri kotona näy. Piha siis lähinnä somisteena. Ollaan mietitty talon myyntiä mutta ilmeisesti huonosti liikkuu isot talot. Haaveissa pieni rivitalo ja kesämökki. Miksei kerrostalokin...ovat vaan niin kalliita.
Vierailija kirjoitti:
1b ja kakkosesta en saanut selvää, toi omakotitalo varmaan olisi tyyliin Keravalla ja kerrostalo Helsingissä..?
Omakotitalo ja kerrostalo voi olla vaikka Rovaniemelle. Nyt en puhu ainoastaan helsinki-alueesta vaan ylipäänsä ajatuksesta.
Meillä kaksi lasta ja asumme kerrostalossa 74 neliötä. Haaveena olisi saada talviasuttava mökki tai sitten muuttaa pientaloon,esim erillistaloon. Toisaalta toinen lapsista jo 16v ja kohta muuttaa pois. Kyllä kerrostaloasuminen on vain mukavaa ainakin täällä pohjoisessa. Meillä ylin kerros ja jokinäkymä.
Meillä on 1 lapsi ja 100m2 kerrostaloasunto Helsingissa. Kasvoin omakotitalossa. Omakotitalo tarkoittaa sitä, että vanhemmilla on aina töitä siewllä, aina pitää leikata ruohoa tai rempata jne. Se kaikki aika on pois siltä laselta. Nyt kerrostalosta pääsee kivasti lapsen kanssa minne vaan, ei pakota remppatarpeet niskassa ja kotona voi vaikka lautapeleihin keskittyä eikä nikkarointiin.
1b ja kakkosesta en saanut selvää, toi omakotitalo varmaan olisi tyyliin Keravalla ja kerrostalo Helsingissä..?