Milloin lääkäriin jos maha sekaisin?
Eli monentenako päivänä menisit lääkäriin siitä kun vatsa on mennyt sekaisin? Pystyn kyllä syömään ja juomaan eikä sinänsä muuta ongelmaa ole kuin, että vessassa käydessä pönttöön tulee pelkkää vettä vaan..
Kommentit (9)
No ihan ensin menisin apteekkiin ja hakisin maitohappotabuja, koska suolistosi on jäänyt stressitilaan ja siellä on suoliston omat bakteerikannat nyt sekaisin. Ostaisin samalla imodiumia ensihätään. Jos ei näillä ala helpottamaan niin sitten vasta lääkäriin asiaa tutkimaan.
Maitohappobakteereita oon nyt pari päivää syönyt. Auttaakohan tuo imodium oikeesti? Kai niitä voi maitohappojen kanssa syödä samaan aikaan? Onkohan siinä jotain sivuvaikutuksia? Pelkään että maha tulee kipeäksi tämän lisäksi..
No ripuliinhan se imodium on olemassa.
voi tulla köntsät housuun. Pysy vaan kotona.
Mulla oli kolme vuotta ripulia 2-3pv viikossa. Sitten kävin lääkärissä ja todettiin laktoosi-intoleranssi ja keliakia.
Imodium on tarkoitettu ilman lääkärin määräystä vain lyhytaikaiseen käyttöön. Se "lamaa" suolistoa hilliten ripulia. Eli vain poistaa oireen hetkellisesti, ei hoida vaivan syytä. Imodiumia voi käyttää maitohappobakteeritablettien kanssa yhtäaikaisesti.
Niin, mitä se lääkäri sulle tekisi? Toteaisi, että vatsasi on kuralla. Mikä hätä sulla ny on? Jos olet töistä pois, olet kunnes kaksi täysen oireetonta päivää. Eikä mitään imodiumeja, sillä ripulin tehtävä on poistaa virusta elimistöstä. Et kai halua pitkittää tautia.
Miksi sen kanssa pitäisi mennä lääkäriin? Ehkä sitten jos se jatkuu viikkoja enkä keksi mistä se johtuisi (ruokavalio tms.).
No enpä menisi muuten kuin sairauslomalappua hakemaan tarvittaessa.