Onko ihmisellä alalajeja
Kommentit (15)
Ihminen itse on myös yksi apinoiden alalaji.
Vierailija kirjoitti:
Kaukasidit (europidit)
Mongolit
Negrídít
Myös
Austrapidit (australian aboriginaalit)
Etelä-amerikan intiaanit ovat polveutuneet mongoleista koska beringin kannas. Mutta pääpiirteittäin juuri näin.
Ei ole alalajeja, mutta yksi alilaji on: persu.
Nämä ihmisten eri alalajithan pystyvät tunnetusti lisääntymään keskenään. Onko sama myös muiden eläinten alalajien kesken säännönmukaisesti? Vai mikä siinä on erona pystyykö lisääntymään vai ei?
Fuc fact: Aidossa sosialismissa puhuttaisiin vain euroopanihmisistä, amerikanihmisistä ja niin edelleen.
Olivatko Muinaiset egyptiläiset europidejä?
Kaukasidit ovat jakautuneet omiin kultturellisiin paikallisiin ja ympäristöön sopeutuneisiin alalajeihinsa.
Näitä ryppäitä kutsutaan sitten maantieteellisesti milloin fennoskandiaksi jne. Niinkutsuttujen itsenäisten kansallisvaltioiden rajat noudattelevat yhä alalajien kulttuuri- ja kielirajoja.
Eri alalajit, pystyvät kyllä lisääntymään keskenään, mutta jälkeläisillä ei ole kykyä perustaa toimivaa lajityypillistä monimutkaista abstraktia yksikköä eli kansallisvaltiota. Siksi määritelmällisesti on syntynyt uusi hybridialalaji. Hybrideillä on kuitenkin yhtä hyvä elämä kuin kaikilla muillakin. Hybridien perhelinjoilla myös taipumus sulautua takaisin jompaan kumpaan lajigeenipooliin.
Vierailija kirjoitti:
Kaukasidit (europidit)
Mongolit
Negrídít
Afrikassa on kyllä etäisyyksiä jotka ovat geneettisesti kauempana muista afrikkalaisista kuin muut afrikkalaiset ovat eurooppalaisista, esim. pygmit
Entä yli-ihmiset? Munsta ne on ylälaji, eikä alalaji. Oon itse myös vähän muiden yläpuolella.
Eri alalaji kykenee elämään toisen alalajin alueella, pitämään systeemiä yllä, mutta se on elinkelpoinen vain jos siihen syötetään ulkopuolelta energiaa, kuten sosialidemokratiakokeiluissa pohjoismaissa. Mielenkiintoinen ilmiö on, että kokeiluja ei pysäytetä tai ajeta alas vaikka niiden negatiiviset vaikutukset ovat kiistattomia.
Alalajista toiseen voi myös vaihtaa. Tämän on tehnyt muunmuassa tunnettu, kaukasidiksi muuntautunut Michael Jakson.
Ei enää. Ehkä floresinihminen oli, mutta tuo porukka kuoli sukupuuttoon esihistoriassa. Ja sitten on tietysti muita muinaisia ihmisiä.
Vierailija kirjoitti:
Nämä ihmisten eri alalajithan pystyvät tunnetusti lisääntymään keskenään. Onko sama myös muiden eläinten alalajien kesken säännönmukaisesti? Vai mikä siinä on erona pystyykö lisääntymään vai ei?
Kaukasidit ja mongolit ja negrídít kykenevät lisääntymään keskenään. Mutta niin pystyivät ihmiset ja neanderthalilaisetkin.
Kaukasidit (europidit)
Mongolit
Negrídít