Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvan vammautuminen synnytyksessä

Vierailija
27.02.2014 |

Pelkään kauheasti synntystä, ja etenkin sitä että jos vauva vammautuu tai kuolee!

Onko tämmöset tapaukset yleisiä suomessa, ja missä menee vikaan?

Onko kellään omakohtaisia kokemuksia kertoa?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
27.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapsivesi oli kirkasta kun lähdettiin synnyttämään ja kun päästiin sairaalaan niin ei enää sydänääniä kuulunut. Ruumiinavauksessa kuolinsyyksi selvisi hapenpuute.

Vierailija
2/5 |
27.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole todellakaan yleistä. Älä huoli etukäteen tuollaista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
27.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="27.02.2014 klo 21:14"]Meillä lapsivesi oli kirkasta kun lähdettiin synnyttämään ja kun päästiin sairaalaan niin ei enää sydänääniä kuulunut. Ruumiinavauksessa kuolinsyyksi selvisi hapenpuute.

[/quote]Silti harvinaista vaikka juuri teille kävikin noin. Pahoitteluni.

Vierailija
4/5 |
27.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole omaa kokemusta, mutta tuo on Suomessa erittäin harvinaista. Olen seurannut uutisointia aiheesta jo toistakymmentä vuotta omien hankalien synnytysten takia. Vaikka Suomessa ei ole maailman helpointa saada toivottua sektiota, niin jos synnytyksessä alkaa jokin mättää, niin hyvin helposti tehdään hätäsektio. Voin luvata sinulle, että todennäköisyys jonkin asian menemisestä synnytyksessä pahasti pieleen vauvan kannalta on tässä maassa prosentin murto-osien luokkaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän neljä