Haluan kuntouttavan työtoiminnan ohjaajaksi
Laittaisin työttömät ensin keskustelemaan omista taustoistaan ja ongelmistaan pieniryhmissä. Siellä on varmasti osalla taustalla esimerkiksi alkoholismia tai syrjäytymistä, joyennon hyvä löytää vertaistukea.
Sitten laittaisin ne kertomaan omasta tavoite työpaikastaan. Tekisin, selväksi, että kaikki työt ovat saman arvoisia, eikä mitään tavoitetta kannata hävetä. Täällä ollaan vapaita paineista, en edes odota mitään korkeakoulusta tai "hienoa" työtä, taivoite voi olla vaikka osa-aikainen siivooja. Sitten voitaisiin ryhmissä selvittää, miten sellainen työ on mahdollista saada. Siitä pidettäsiin esitelmä.
Sitten voisimme mennä reippaalle kävelylenkille. Sen tarkoitus olisi vähentää häpeää ja huonommuuden tunnetta. Liikumme kuitenkin yhdessä ryhmässä, emmekä yksin, ulkopuolisina. Kävelylenkin jälkeen pohtimsimme, mitä tunteita työtätekevien ihmisten näkeminen herätti.
HUllu!