Saako narkkarikaverille antaa vanhentuneet lääkkeet mitä itse en käytä?
Säästyis multa apteekkiin viemisen vaiva, kaveri sais oikeita lääkkeitä tuntemattomien katukamojen sijaan ja yhteiskunnan ei tarttis hävittää niitä kalliilla.
Kommentit (24)
Tuohan on ihan oman omantuntosi asia. Mutta alkaako hän tämän jälkeen pyytää sinulta lisää?
Minkälainen on narkkarikaveri? Mitä käyttää?
No anna pois. Ei varmaan saa, mutta mitä väliä. Itse antaisin kyllä. Se jos jättää antamatta, ei ihan varmasti saa tyyppiä kumminkaan lopettaamaan väärinkäyttöä ati saa aikaan mitään muutakaan hyvää.
No jos se on oikeasti kaverisi, et osallistu hänen myrkyttämiseensä vaan viet ne lääkkeet apteekkiin.
Jos lääkkeet ovat vanhentuneita, ne eivät ole enää käyttökunnossa. Eli et voi antaa.
Käyttää ihan mitä vaan, tykittää suoneen kaiken.
ap
Reseptilääkkeitä ei saa antaa, ei varsinkaan huumaavia aineita. Voit saada syytteen.
Itellä käyttämättömiä ei vielä vanhoja masis ja psykoosilääkkeitä iso kasa ja harmittaa viedä tuhottavaksi. Lääkitystä vaiheltu ja määrää tiputettu radikaalisti niin ylijäämää löytyy. Epäeettistä se silti ois niitä muille antaa.
Et saa antaa. Mitään reseptilääkkeitä ei saa antaa eteenpäin, se on rikos.
Lisäksi, jos kaverisi vetää pilleritkin suoneen, voi vaikka kuolla niihin!
Itse en kyllä vie mitään apteekkiin, vedän vessanpöntöstä alas.
No jos ne vaan unohtaa näkyville kun frendi on kylässä?
ap
Tuskin se narkkiskaveri haluaa sun masennus -tai psykoosiryynit. Päihderiippuvaisia kiinnostaa bentsot, opiaatit tai ADHD - lääkkeet.
Mielummin narkille kun vessanpöntöstä, toi saastuttaa vedet!
[quote author="Vierailija" time="18.02.2014 klo 14:51"]
No jos ne vaan unohtaa näkyville kun frendi on kylässä?
ap
[/quote]
Edelleen voit saada syytteet, laki kieltää lääkkeiden välittämisen. Miksi haluat ottaa riskin, että saat rikosrekisterin? Onko se todella sen arvoista?
Jos et tiedä, mitä kaverisi on vetänyt, voi kuolema korjata. Eri lääkkeiden sekakäyttö on tosi vaarallista. Cocktail on usein vaarallisempi kuin yksittäisen lääkkeen yliannostus.
Et saa antaa. Et lain mukaan, etkä mielestäni moraalisyistäkään.
Muuten, sekakäyttäjät vetävät kaikkia mahdollisia kolmiolääkkeitä.
Tietenkin pitää antaa. Toinen vaihtoehto on se, että kaveri ostaa putkenavausainetta kadulta (rahoittaa sen varastelemalla tai ryöstämällä), tykittää putkenavausaineen suoneen ja lopulta joutuu sairaalaan kalliiseen hoitoon, jonka yhteiskunta maksaa. Kaikelta tältä vältytään, kun annat vaan ne lääkkeet ja kaveri nukkuu kotonaan, kyllä päihtyneenä, mutta onnellisena ja vaarattomana.
Se on monta kertaa ollu jo sairaalassa tykitettyään kaikenmaailman kemikaaleja, joten tämä on ihan todellinen skenaario.
ap
Entä, jos kaverisi joutuu sairaalaan / kuolee, käyttäessään sun antamia lääkkeitä? Sekaisin muiden hänellä jo olevien lääkkeiden kanssa. Miltä se sinusta tuntuisi?
No ei voi antaa!