Mies vaatii korvaamaan koti äitinä olo vuodet...
Kommentit (32)
Ahaa, aika hauska. Saitko nähdä laskelmat, miten tähän summaan on päädytty
Oletko sä laskenut paljonko lasten hoito kodin ulkopuolella olisi maksanut? Ja siivooja/kokki/kodinhoitaja, mitä varmasti olet myös ollut?
Ok. Kuinka monta vuotta olet sius ollut ilmainen lastenhoitaja? Käypä hinta lienee noin 2000e/kk (yksityinen lastenhoitaja kotiin, voivoivaan kun sellaiseen ratkaisuun päätyi) eli vuodessa mies on sinulle velkaa lastenhoitomaksuja 24000e. Jos olet ollut kotona esim. 3 vuotta se on sitten 72000e. Pyydä ensin mieheltä nämä niin voit toki sitten maksaa jotain takaisinkin jos on tarve.
Sä voitkin tehdä laskelmat äitinä olosta 24/7. Oisko parikymppiä sopiva tuntipalkka, lastenhoito + kaikki metatyö.
Lastenhoitokulujen lisäksi pitää muistaa myös kotitöiden tekeminen, eli kun olet tehnyt enemmän kotitöitä ja hoitanut kaikki lapseen liittyvät asiat, niin taitaa mennä niin päin että mies on sinulle tuon mainitun summan velkaa.
Sano että hakee oikeuden kautta. Saa tuomarikin vähän huumoria elämäänsä.
Sinunhan se pitäis vaatia korvausta menetetyistä tuloista ja eläkkeestä. 23t ei kyllä riitä korvaukseksi kuin yhdestä lapsesta yhdeksi vuodeksi.
Miten olet edes yhdessä moisen vajukin kanssa, kai sen järjen juoksu nyt tuli esille kun seurustelitte..?
Vierailija kirjoitti:
Sä voitkin tehdä laskelmat äitinä olosta 24/7. Oisko parikymppiä sopiva tuntipalkka, lastenhoito + kaikki metatyö.
Älkää unohtako raskausaikaa ja synnytystä, vähintään ylityökorvaukset ja vaarallisentyönlisät.
Tehkää toinen lapsi ja mies on hyvä ja hoitaa lapsen kotona yhtä pitkään kuin olet hoitanut esikoistanne. Sitten olette "tasoissa". Voi vähän ajatukset muuttua tuosta velkajutusta muutenkin.
Yhdyssanat olisi tullu halvemmaksi.
Jos olet ollut kotiäitinä lasta hoitamassa, niin voisit esittää laskun 11 kuukaudelta vuodessa 10 t per päivä ja viikonloppukorvauksin + lomarahat ja vastaavat.
Kolmen vuoden palkka lienee suurempi kuin miehesi laskelma:
23000/3/11 = 700 euroa kuukaudessa eli eipä riitä 210t eli 3 euroa/tunti joka on alla minimipalkan joten voit viedä miehesi työtuomioistuimeen alipalkkauksesta.
Tämä juttuhan on siis ihan varmasti totta.
Joo, ei vaikuta oikealta tarinalta.
Mitähän vitt*ua minä juuri luin? Käsittääkseni mies on sulle velkaa, ja aika paljon enemmän kuin tuon 23k€
Joka tapauksessa sianjättöaika lähestyy.
M/44
Vierailija kirjoitti:
Kenelle sä oot velkaa, lapsen isälle teidän yhteisen lapsen hoidosta? Olethan vähentänyt summasta lastenhoitokulut?
Lisää myös siivojan liksa n 37e/h ja pesulakulut, koska olet itse pessyt pyykit.
Voit vielä naintimaksunkin noissa oloissa periä.
Saattaa ukko jäädä maksupuolelle😅
Hinnoittele makarooni laatikon teko ja kakka pyllyjen pesu.
Vierailija kirjoitti:
Yhdyssanat olisi tullu halvemmaksi.
Mene sinä muualle viisauksinesi, itse et osaa edes pysytellä aiheessa!
Laita se sika uuniin, joulukin lähestyy!
Kenelle sä oot velkaa, lapsen isälle teidän yhteisen lapsen hoidosta? Olethan vähentänyt summasta lastenhoitokulut?