En ole koskaan kokenut väkivaltaa
Eikä minua ole koskaan uhattu väkivallalla. Tajusin tänään että taidan olla todella onnekas, joten nyt haluaisinkin kuulla kuinka harvinaista ja onnekasta tällainen on. Onko siis muita jotka koskaan eivät ole joutuneet kokemaan väkivaltaa tai sen uhkaa?
Kommentit (5)
Asia nousi esille ystävieni kanssa puhuessa. Olin porukan ainoa joka ei ole koskaan kokenut minkäänlaista väkivaltaa tai sen uhkaa. Jotakuta oli perheenjäsen pahoinpidellyt, jotakuta entinen poikaystävä, jotakuta oli teininä toinen tyttö uhannut hakata tms. Jäi sellainen olo että vaikka Suomi on turvallinen maa asua ja elää, niin väkivalta jossain muodossa koskettaa useimpia. Hyvä vain jos näin ei ole.
- Ap -
Olet hyvin onnekas nainen. Suomi on erittäin naisvihamielinen maa.
[quote author="Vierailija" time="11.02.2014 klo 19:07"]
Olet hyvin onnekas nainen. Suomi on erittäin naisvihamielinen maa.
[/quote]
Haistapa nyt jo paska. Tiedät itsekin puhuvasi läpiä päähäsi.
Maailman mittakaavassa Suomi on naisten paratiisi.
[quote author="Vierailija" time="11.02.2014 klo 18:59"]
Mitä helvettiä? Onnekas?
Suurin osa naisista ei kohtaa väkivaltaa Suomessa. Miehet kohtaavat lähes poikkeuksetta nuoruuden kännisekoiluissa, muttei nekään juuri muuten.
Niin ja en ole kohdannut väkivaltaa enkä tunne ketään, joka olisi.
[/quote]
Kyllä tuo aika onnekasta on. Itse olen kokenut väkivaltaa ja sen uhkaa sekä lapsena kotona, nuorena kaupungilla ja aikuisena töissä. Ja ihan tavallisesta keskiluokkaisesta perheestä tulen. Itse en taida tietää ketään, joka ei olisi ollut jonkinlaisen väkivallan tai sen uhan kohteena, tapaukset pitmminkin niin "tavallisia" ettei niihin edes kiinnitä kovin paljon huomiota. Tietysti ammattikin vaikuttaa, olen ollut nuorempana kaupassa töissä, siellä oli vähän levotonta, nykyään sairaanhoitajana, vähän enemmän levotonta.
Mitä helvettiä? Onnekas?
Suurin osa naisista ei kohtaa väkivaltaa Suomessa. Miehet kohtaavat lähes poikkeuksetta nuoruuden kännisekoiluissa, muttei nekään juuri muuten.
Niin ja en ole kohdannut väkivaltaa enkä tunne ketään, joka olisi.