Suomi syksyllä taas täysin kiinni, sanoi Tegnell keväällä - ja miten kävi
Näin tämä kaiken tietävä tohtori Tegnelli sanoi keväällä:
Tegnell arvioi, että toinen aalto nähdään Pohjoismaissa tulevana syksynä. Hänen mukaansa esimerkiksi tukholmalaisista jopa 40 prosenttia tulee olemaan koronavirukselle immuuneja jo toukokuun loppuun mennessä.
– Syksyllä tulee toinen aalto. Ruotsissa immuniteetti tulee olemaan korkealla tasolla, ja tartuntojen määrä todennäköisesti melko matala, Tegnell ennustaa FT:lle.
– Mutta Suomessa immuniteetti tulee olemaan todella matala. Täytyykö Suomen sulkeutua täysin uudestaan?
Ja missä nyt ollaan:
Linköpingin kunta lopettaa kaiken toiminnan, jonka kansanterveysvirasto on määritellyt riskialueiksi.
Seuraavien kolmen viikon aikana kunnalliset uima-altaat suljetaan, taidegalleria suljetaan ja kaikki varatut tapahtumat perutaan. Kaikki nuorisotoiminnot, jotka eivät liity pakolliseen kouluun, suljetaan. Linköping lopettaa myös avoimen toiminnan sosiaali- ja hoitoalalla.
- Ruotsin tällä hetkellä käyttämä strategia ei toimi. Mielestäni se johtuu siitä, että olet väsynyt, et vain voi sietää sitä. Vaadimme nyt paljon, vaaditaan suuria muutoksia käyttäytymisessä, mutta se on valinta: lopettaa tämä tai saada paljon suurempi leviäminen ja saada kattava seisokki pidemmäksi ajaksi eteenpäin, Berg sanoo ja lisää, että hän pyytää Linköpingin asukkaita välttämään ravintoloita ja kahviloita.
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
No kyllähän se vielä täällä pamahtaa... Meinaa tänään tuli 344 uutta tartuntaa.... Mistä ne on peräisin? Vaasassa taisi olla 16. Hus alueko 178. Mistä loput??? Missä kytee pesäke nyt??
No onhan noista ihan tarkat tiedot. Lue äläkä kysele.
Mikä ruotsalaisia vaivaan kun huuhaa tohtori Tegnellille eivät anna kenkää.
"kattava seisokki pidemmäksi ajaksi"
Tegnell pelasi riskillä. Kaikki sanoivat keväällä, ettei kukaan tunne virusta, ei tiedetä tuleeko immuniteettia vai ei. Tegnell pelasi rikasta tai rutiköyhää, kun Suomi ei uskaltanut riskeerata.
Uskomattoman amatöörimäistä touhua.
Voisiko Tarja Halonen tulla irveilemään Ruotsille?
Vierailija kirjoitti:
"kattava seisokki pidemmäksi ajaksi"
Mistä sellaisen saa ja paljonko kustantaa :)?
Joo, tosi kattava onkin tuo ruotsalaisten ”immuniteetti”.
Mitä oikein yrität siis sanoa postauksellasi?
No kyllähän se vielä täällä pamahtaa... Meinaa tänään tuli 344 uutta tartuntaa.... Mistä ne on peräisin? Vaasassa taisi olla 16. Hus alueko 178. Mistä loput??? Missä kytee pesäke nyt??