Apua! Paljonko laitan rahaa häälahjaksi?
Hääpari ei ole kovin läheinen meille. Ei siis pidetä yhteyttä kovin usein.
Häät ovat kuitenkin melko suuret ja ruokaa, juomaa ja tanssia on luvassa. Onko 50 euroo liian vähän? Minun mielestä se on vähintä mitä voin laitaa, mutta onko riittävästi.
Kommentit (4)
Ai kutsussa on ihan tilinumero.. ou jee. " Tervetuloa rahankeruu häihimme. Toivomme teiltä huomattavaa summaa, jotteivät nämä ökyhäät vie meitä täysin perikatoon."
Laita viestiin vielä, että toivottavasti summa kattaa ateriamme kustannukset ;P
Ja häämatkaa varten toivovat rahaa. Ihan sama asia jos olisi lahjalista kutsussa. Kätevää minusta. Inhoan kiertää kauppoja ja miettiä sopivaa lahjaa. Varsinkin kun on vaikea tietää mitä ihmiset omistavat.
Me toivoimme häälahjaksi myös rahaa, sen takia että olemme asuneet jo useamman vuoden yhdessä ja meillä on kaikki tarvittava. Munankeitintä tai riisinkeitintä emme halua. Tiesimme että jokainen tuo silti jonkinnäköisen häälahjan joten ajattelimme että helpointa kaikille on että pyydämme hääjahjat rahana... ja saimme sillä vähän ekstraa häämatkalle. Millään tavlla emme jääneet plussalleeli eikä se ollut häiden tarkoitus, panostimme häihimme noin 4-5 kertaa enemmän rahaa, kuin mitä saimme, joten se siitä rahankeruuteoriasta.
No, en kyllä kehtais laittaa vähempääkään. Eli aikas passeli summa :)